Vegyesvállalatot hoz létre sík képcsöves televíziók gyártására a Toshiba és a Canon - jelentette be tegnap a két japán vállalat. A szigetország legnagyobb félvezetőgyártója, a Toshiba és a világ vezető irodagépgyártójának számító Canon 1999 óta végez közös kutatást SED-kijelzők fejlesztésére, most azonban alternatív technológiájukkal megpróbálnak betörni a gyorsan bővülő síkképcső-piacra.
A vékony képernyős készülékek eddig vagy folyadékkristályos (LCD), vagy plazmakijelzővel (PDP) készültek, a Toshiba jelenleg is gyártja mindkét típust. A közös vállalattal a Canon most lép be a síkképcső-bizniszbe, ahol a SED-kijelző a nagy képátmérőjű plazmatévéknek jelent konkurenciát. A SED technológia fejlettebbnek számít az LCD-nél és PDP-nél, még vékonyabb képernyőt tesz lehetővé, kisebb energiafogyasztással. A japán Nihon Keizai című üzleti napilap szerint a Toshiba és a Canon által 50-50 százalékban birtokolt vállalat 2005-től évi 500 ezer SED-panel gyártását tervezi, 102 centiméter körüli képátlóval. A DisplaySearch kutatócég becslése szerint a tavalyi 1,4 millió után 2006-ban már 19 millió sík képcsöves tévé találhat gazdára a világon. Jelenleg ezek ára közel tízszerese a hagyományos, katódsugárcsöves készülékekének, s a most induló karácsonyi vásár idején sem lehet akciókra számítani. Jövőre viszont az előrejelzések szerint tekintélyes árcsökkenésre van kilátás, s ez újabb vásárlórétegek figyelmét irányíthatja a vékony tévékre. A 70-95 centiméter képátlójú LCD-kijelzős készülékeknél például az árcsökkenés mértéke elérheti a 38 százalékot.
