Az eredeti terveknek megfelelően a múlt héten megkezdődött az euróérmék gyártása az eurózónához jövő év január elsején csatlakozó Szlovákiában. A körmöcbányai pénzverdében percenként 750, a jövő év végéig pedig összesen 500 millió érme készül majd, melynek csaknem fele, 230 millió a legkisebb címletű, azaz egycentes (1 euró=30,1260 korona). Az akadálymentes átállás biztosításához az aprópénz mellett mintegy hétmilliárd euró értékben 188 millió bankjegyre is szüksége lesz Szlovákiának, ezt Ausztriától kölcsönzi a jegybank. Az euró lesz az ország történetének hatodik fizetőeszköze, a sorban a Csehszlovákia 1993-as felbomlása után bevezetett koronát váltja. Az egy- és kéteurós érmék hátoldalát a címer díszíti majd - három halom egy kettős kereszttel -, aminek érdekessége, hogy a kereszténység szimbóluma első alkalommal lesz látható az európai pénzen. A 10, 20 és 50 centesek a pozsonyi várat, míg az egy-, két- és ötcentesek a Magas-Tátra egyik csúcsát, a nemzeti szuverenitást jelképező Krivánt ábrázolják.
Az unióhoz 2004-ben csatlakozott Szlovákia lesz az eurózóna tizenhatodik, a volt szovjet blokkhoz tartozó államok közül pedig - Szlovénia után - a második tagország, amelyik bevezeti a közös valutát. A pénzcserét ugyanakkor vegyes érzelmekkel fogadja a lakosság: az állampolgárok 72 százaléka attól tart, hogy az átállás áremelkedéssel jár együtt. A túlzottan megugró inflációtól tartva a szlovák kormány augusztus 20-án törvényjavaslatot fogadott el, melynek értelmében a kabinet jövőre árszabályozással befolyásolhatja a kereskedelmi árak alakulását. Az új jogszabály csupán inflációellenes biztosítékként szolgál, a kormány pedig kizárólag végszükség esetén nyúl ehhez a megoldáshoz - nyugtatta meg a szokatlan intézkedést hevesen ellenző piaci szereplőket Ján Pociatek pénzügyminiszter.
Nemcsak Szlovákia, hanem az euró történetében is jelentős év 2009, az európai valuta ugyanis jövőre ünnepli tizedik születésnapját. Ez azonban könnyen gyászos évforduló is lehet, hiszen az idei év második negyedévében az egységes valuta bevezetése óta először fordult mínuszba az eurózóna növekedése, s ha a GDP a harmadik negyedévben is csökken, ezt a térséget is utoléri a recesszió.
