A szlovák kormány áprilisban foglalkozott először a 2009-es állami költségvetés tervezetével. Az előzetes koncepció 376,8 milliárd korona (1 korona 7,80 forint) bevétellel (idén 348,25 milliárd a terv) és 394,4 milliárd korona kiadással (idén 380,12 milliárd korona) számol, vagyis a jövő évi deficit 17,58 milliárd korona, ami az ideinek (31,98 milliárd) alig a fele. Azóta ez ügyben nem ülésezett a kabinet, Ficóéknak október 15-éig kell a parlament elé terjeszteniük a büdzsétervezetet. Azóta viszont kormányzati szinten jóváhagyták, hogy 2009-ben 10,9 milliárd koronával (85 milliárd forint) növelik a jóléti kiadásokat (a 2. és 3. születendő gyerek után 25 ezer koronát folyósítanak, a júliusi nyugdíjemelést előrehozzák januárra).
A jóléti kiadások részben az euró 2009-es bevezetésével hozhatók összefüggésbe, hogy csökkentsék az új fizetőeszköz esetleges negatív hatásait. A Pravda napilap szerint ezek a többletkiadások gond nélkül kigazdálkodhatók, mivel jövőre a társaságok és természetes személyek utáni adóbevételek a vártnál akár 10 milliárd koronával (78 milliárd forint) is nagyobbak lehetnek. Ami az euróra történő átállást illeti, eddig csak a belügyminisztérium jelezte, hogy az euró átvétele miatt jövőre 20 millió koronával (156 millió forint) nagyobb keretre lesz szüksége.
A költségvetés kidolgozásakor a legnagyobb csaták egyike agrárügyben várható, mivel a mostani tervezet az uniós agrárkifizetések terén csak a minimális mértékkel számol (az uniós szint 60 százaléka), miközben a szaktárca az EU által megengedett lehető legmagasabb arányt (az uniós szint 90 százaléka, a különbözetet nemzeti forrásból kell állni) szeretné kiharcolni. Az államháztartási hiányt 2009-ben a GDP 1,7 százalékára akarják lefaragni, az idei deficitterv 2,34 százalék, ami a Pravda szerint 2 százalékra is olvadhat. 2008 első 6 hónapja után ugyanis az állami költségvetés hiánya mindössze 4,1 milliárd koronát (32 milliárd forint) tett ki, miközben az éves terv gyakorlatilag ugyanennyi.
