Míg 2008-ban az export javított a magyar sörgyárak helyzetén, addig tavaly kifejezetten rontott. Ugyanis a 2008-as 10 százalékos belföldi fogyasztáscsökkenést kompenzálta a kivitel 73 százalékos megugrása, így a Magyar Sörgyártók Szövetségéhez tartozó három vállalat értékesítése (csak) hét százalékkal esett vissza. Tavaly azonban a 9 százalékos belföldi fogyasztáscsökkenés 12 százalékos visszaesést okozott a gyártóknak, ugyanis az export feleződött, ami jelzi, hogy az erősödő forint és a növekvő alapanyagárak miatt nem rentábilis a termék kivitele.
A múlt év ritka rosszul sikerült a gyártóknak; az év elején még 5 százalék körüli visszaesést jósoltak, ehhez képest az eladások zsugorodása átlépte a 10 százalékos küszöböt is, ám ennek ellenére sem csökkent az alkalmazotti létszám.
A tavalyi fogyasztás a 2004-ben mért szint alatt van. (A szövetségi adatok szerint 2004-ben 10 százalékos csökkenést mértek és a 2000-es évek legalacsonyabb fogyasztási szintjét produkálta a szektor. Ezt 2009-ben sikerült valamivel több mint 200 ezer hektoliterrel alulmúlni.) A piacon a nagy vesztes a hasznot hozó minőségi kategória volt, itt 13 százalékos (476 ezer hektoliter) visszaesést mértek. Ugyanakkor a volument generáló "gazdaságos" sörök forgalmában mindössze egyszázalékos mérséklődés mutatkozott. A prémium szegmenst is kikezdte a recesszió - állítja a sörgyártók szövetsége, ám a szuperprémium kategóriát nem viselte meg a vásárlóerő csökkenése.
Ami a jövő évet illeti, a szövetség némiképp optimista, hiszen a tavalyinál lassabb fogyasztáscsökkenéssel számol. Ám tisztában van vele, hogy a januári újabb 10 százalékos jövedékiadó-emelés erősen ronthatja az eladásokat.
