BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zuhanó pénztári hozamok

2006. szeptember 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bizonyosan állítható, hogy a nyugdíjpénztárak nem tudják majd megismételni a 2004-es, 2005-ös hozamaikat – fejtette ki Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár elnöke. Lapunk információi szerint a referenciahozamok alapján a kasszák 12,5 százalékot meghaladó tavalyi bruttó átlaghozama az idén szeptemberre 3,3 százalékra zuhant. A pénztárak között persze nemcsak egymáshoz, hanem saját referenciaértékükhöz képest is igen jelentősek lehetnek az eltérések. A Dimenzió-csoport befektetési igazgatója, Bíró Gergely szerint azok érhettek el az idén jobb teljesítményt, akik a közép-európai részvények arányát a portfóliójukban jelentősebben emelték (úgy tudjuk, ezt tette például az OTP Magánnyugdíjpénztár). Azonban Bíró és a Budapest Alapkezelő vezérigazgatója, Fatér Gyula is azt hangsúlyozta, hogy mivel a magánnyugdíj-pénztári tagság 35 éves időtávra szól, még a ötéves szakasz (ilyen időtávra kell újabban a kasszáknak közzéten-niük hozamaikat) is rövidnek számíthat.
A hosszú távú adatok Fórizs szerint nem indokolják a magasabb részvénysúlyt: az Évgyűrűk kimutatásai szerint 1998 és 2006 között az éves hozam idősúlyos számításával mindössze 0,17 százalékos nominális többlethozamot ért volna el éves szinten az a pénztár, amely a piaci 14 százalékos átlagos (közvetlen és közvetlen) részvényarány helyett 30 százalékos részvénysúllyal dolgozott volna – igaz, a példa csak hazai részvényekkel és államkötvényekkel számolt. Az Európai Unióban nem Magyarországon a legalacsonyabb a nyugdíjalapok részvénykitettsége: 10 százalék alatti mértékekkel mögöttünk áll Belgium, Olaszország és Csehország is, igaz, Hollandiában és az Egyesült Királyságban jóval 40 százalék feletti a nyugdíjalapok részvénykitettsége, de 30 százalék felett áll Lengyelország, Németország és Finnország is.
Az idei évvel kapcsolatban Fórizs kifejtette: az Évgyűrűk az év elején 15-ről 20 százalékra növelte részvénykitettségét, amelyet májusban a tőzsdei mélyponton és a kamatemelési várakozások megerősödésekor 30 százalékra emelt. Az eddig eltelt időszak ezt igazolta – mondta Fórizs, aki azonban a hektikus piac miatt rendkívül óvatosan fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy a viszonylag jó teljesítmény kitart-e az év végéig. A Budapest Magánnyugdíjpénztárnál – akárcsak több kasszában – a portfólióban fokozatosan csökkent az államkötvények aránya, a részvények aránya azután 2005-ben emelkedett jelentősebben. Az idén itt valamelyest még tovább nőtt a részvénysúly, az állampapírokon belül pedig a diszkontkincstárjegyek javára kisebb átcsoportosítást hajtottak végre. Fatér szerint csak a portfólió összetételénél érdemes óvatos korrekciókat végrehajtani. Szinte ugyanezt vallják a Dimenziónál is, ahol az idén egyáltalán nem is változtattak befektetéseik szerkezetén (ez persze mindig keretszámokat jelent). A következő módosítás valószínűleg már a választható portfólióra felkészülés jegyében történhet.

B. Judit Varga
B. Judit Varga
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet