BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gyártók még lobbiznak, de drágább lesz a cigaretta

2005. szeptember 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem tűnik lefutottnak a cigaretta jövedéki adójának 7,5 százalékos emelése, a gyártók – érdekvédelmi szervezetükön keresztül – ugyanis még tárgyalnak a kormányzattal a közteher jövő évi alakulását illetően. A kormány adócsomagja szerint ilyen mértékű adóemelés átlagosan 6,8 százalékkal növelheti a hazai cigaretták fogyasztói árát.
A kisebb gyártók ennek megfelelő adónövekedéssel számolnak, ám információink szerint a legnagyobbak lobbierején múlhat, mennyivel kell majd többet fizetni jövőre a cigarettáért.
A 7,5 százalékos jövedékiadó-emelés egyébként több márka esetében a fogyasztói ár 2004-es szintre való visszatérését jelentené. Emlékezetes, hogy tavaly év végén a legnagyobb gyártó árversenybe kezdett, néhány márkájának árát több mint 10 százalékkal mérsékelte, s ezt a lépést hamarosan több cég is követte.
A nagyok lobbija vélhetően nem csak az adóemelésekre koncentrálódik, Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség főtitkára ugyanis néhány nappal ezelőtt egy dohánytermelői konferencián azt hangsúlyozta: el kellene gondolkodni a derogációs időszak 2011-re történő kitolásán. Magyarország 2008-ig kapott haladékot, hogy a cigarettatermékek jövedéki adóját az uniósra, vagyis ezerszálanként 64 euróra, dobozonként tehát átlagosan 320 forint körüli szintre emelje. Ehhez 2008-ra a közkedvelt márkák árának 560 forintra kellene emelkedniük, miközben ezen termékek ára jelenleg átlagosan 400 forint körül mozog.
Az árak növekedése a feketepiac élénkülésével jár. Az elmúlt időszak drasztikus jövedékiadó-növekedése miatt a legális piac 6 milliárd szállal csökkent, az idén 13,5 milliárddal számolnak. A megfigyelők 4-6 milliárd szálas feketepiacról beszélnek, amely alaphangon 40-50 milliárd forintos adóbevétel-kiesést jelent, mások viszont a 75 milliárdos kárt sem tartják kizártnak. Jelenleg a cigaretta jövedéki adója a fogyasztói ár 23 százaléka, illetve 6450 forint ezerszálanként. Ez a két adónem legutóbb tavaly január elsején változott, a kormányzat azóta nem nyúlt az élvezeti cikk közterhéhez.
Bár a dohánypiacon a forgalom bővülését tapasztalta a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP), ám az intenzív árverseny miatt a bevételek nem nőttek ilyen arányban. Nagy János vezérőrnagy szerint azonban jó jel, hogy az év első nyolc hónapjában nőtt a legális forgalom aránya. Emellett az előző évhez képest jelentősen nőhet a lefoglalt illegális cigaretta mennyisége: míg tavaly 906 ezer karton került a pénzügyőrökhöz, az idén év végére ez a szám elérheti az 1,4 milliós szintet is. (A hatóság idei előirányzata 1,25 millió karton.) Ez azonban kevesebb mint 10 százaléka lehet a több mint 3 milliárd szál, vagyis 15 millió karton nagyságúra becsült feketepiacnak – ez jóval szerényebb becslés, mint a piaci résztvevők 4-6 milliárdos „tétele”.
A VPOP egyébként augusztus végéig 550,6 milliárd forint vám- és adóbevételt könyvelt el, ezen belül a dohánytermékek jövedéki adója meghaladta a 100 milliárd forintot. Ez utóbbi esetében a tavalyinál 7 százalékkal nagyobb, 197,5 milliárd forintos bevételre számít a kormány. A dohányáruk után befolyt áfa összege 75 milliárd forint lehet az év végén az előirányzat szerint, ennek augusztus végéig 58,66 százalékát fizették be.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet