BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU miatt átalakul a Sziget szponzorációja

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Woodstock-i körülmények várják a szerdán kezdődő, de már kedden, a „nulladik napon” is eseményeket tartó Sziget fesztivál látogatóit: egyelőre a vízzel és a tónyi méretűre duzzadt tócsákkal birkóznak a színpadépítők. Esőisten azonban vélhetően megkönyörül a szervezőkön, a meteorológiai jelentések szerint ugyanis a hét közepétől visszatérhet a nyár. A jó idő nemcsak a hangulatnak, de a Sziget-szervezők pénztárcájának is jót tenne, egy-egy esős nap ugyanis sokakat elriaszt a Hajógyári-szigettől. A rendezők sokat kockáztatnak: 2004-hez képest 400 millió forinttal többet, összesen 1,8 milliárd forintot költenek az idei rendezvénysorozatra. A költségek jelentős részét az olyan programok viszik el, amelyekkel csak a Sziget keretein belül találkozhat a publikum. Számos olyan rendezvény van, amelyet piaci alapon képtelenség lenne eladni, bemutatni az érdeklődőknek.
Többek között ezért is tekintik sokan a Szigetet a kultúra egyik fellegvárának – mondta a NAPI Gazdaságnak Takács Gábor, a Sziget Kft. ügyvezető igazgatója. A fesztivál látogatottsága az elmúlt években beállt a 350–370 ezres szintre. Úgy fest, az idén sem okoz problémát elérni ezt, sőt: a Sziget történetében most először fordult elő, hogy a start előtt 10 nappal valamennyi elővételben kapható hetijegy gazdára talált. Annak fényében is figyelemre méltó ez a teljesítmény, hogy a múlt évhez képest jelentősen, 20 százalékkal emelkedtek az árak. Ez jól mutatja, hogy a vendégek a jobb műsorra hajlandóak többet áldozni – fogalmazott Takács, hozzátéve: reményei szerint a látogatók száma az idén túllépi a 400 ezer főt.
Először a rendezvény történetében az idei évben a lottózókban és a postákon napijegyet is lehet kapni elővételben. Külföldön is nagy az érdeklődés a Sziget iránt, több mint húsz országban lehet belépőjegyet vásárolni, az idén 12 500 hetijegyet adtak el elővételben. A német és a francia a legerősebb piac, de nagy az érdeklődés Hollandiában, Olaszországban, Ausztriában, Svédországban és Finnországban is. A napijegyesek miatt a külföldiek arányát csak becsülni lehet, a rendezők szerint tavaly 20-25 ezren voltak, de idén a rendkívül erős programnak köszönhetően emelkedni fog a számuk.
Kevesebb „dohányt” adnak a dohánycégek
Takács a szponzoráció kapcsán elmondta, hogy az elmúlt években drasztikusan – 100 millió forint körüli összeggel – csökkent a dohánygyáraktól származó támogatás, s erre csak rátett egy lapáttal a dohányreklámokat tiltó, július 31-től élő uniós rendelet. Ennek ellenére ezek a cégek fontosnak tartják a részvételt a Szigeten, ám megjelenésük korlátozott, így nem invesztálnak annyi pénzt, mint korábban. A kiesés azonban pótolható: más szektorok képviselői egyre inkább felfedezik a nagyszabású rendezvényben rejlő lehetőségeket.
Az idén többek közt már a Tesco is kivonul a Szigetre; az áruházlánc három 24 órán át nyitva tartó, négy kasszával üzemelő boltot létesít. A választékot a rendezőkkel és a főszponzorokkal együtt alakították ki, a szoros együttműködés miatt a több mint 400-féle termék közül a rendezvény fő támogatóinak árui a Tescókban is Sziget-áron lesznek kaphatóak. A premier várható forgalmáról egyelőre nem tudtak előzetes adatot mondani a hipermarket illetékesei, de mindenképpen magas vásárlószámra számítanak – tudtuk meg Danks Emese kommunikációs igazgatótól. Érdekesség, hogy a boltok nem önkiszolgáló, hanem pultos rendszerben működnek majd. A K&H révén a bankszektor szintén jóval erőteljesebben képviselteti magát. Takács Gábor szerint emellett további cégek feltűnése is várható a jövőben, a fiatalokat célcsoportjuknak tekintő autógyárak megjelenésére azonban még három-négy évet várni kell.
A Gamma Trade-en keresztül folyik át az ital
A Szigeten 74 italokat és 45 különböző ételeket árusító hely várja a tömeget, valamint további 80 árus, akik az ajándéktárgyaktól kezdve a ruhaneműkig a legkülönbözőbb termékeket árulják. A nagyobb áteresztőképességgel törekedtünk a minőség javítására ezen a téren is – mondta Marinka Csaba a Sziget PR-igazgatója.
Az élelmiszer-árusítók helypénzt fizetnek, az italárusítóknak a forgalomtól függően kell a zsebükbe nyúlniuk. Előbbiek saját konyhájukból hozzák az előkészített árut, hiszen a Szigeten az egészségügyi előírások miatt csupán sütni, főzni és adagolni szabad. Az ÁNTSZ napi 8 órában, 30 fővel ellenőrzi folyamatosan a büféket, a fogyasztóvédők szintén 30 munkatársukkal vonulnak fel naponta, de jelen lesz a Vám- és Pénzügyőrség is.
Az ital egyenesen a gyárakból érkezik, és a Gamma Trade Kft. Szigeten felállított nagykereskedelmi egységéből cash and carry rendszerrel jut a kereskedőkhöz. Mivel a szponzorok fizettek a jelenlétért, szabhatnak a nagykereskedelmi áraknál magasabb kvótákat. A kocsmát üzemeltetők által fizetett „nagykerár” tartalmazza a szponzorok és a Gamma Trade hasznát, valamint a Sziget Kft.-nek fizetendő bérleti díjat is. Egy a neve elhallgatását kérő kocsma tulajdonosa szerint átlagosan 40 százalékos árrés van az italokon. Ő 15 emberrel dolgozik. és legalább 8 millió forint forgalmat kell produkálnia ahhoz, hogy nullára jöjjön ki. A Szigeten dolgozók ingyen juthatnak „dolgozói karszalaghoz”, de a visszaélések miatt a vendéglátósoknak az eddigi gyakorlattól eltérően meg kell vásárolniuk a hetijegyet. A plusz költséget a sör árával kompenzálja a Sziget Kft., korsónként 20 forint kedvezményt ad a kocsmáknak – legalábbis az augusztusi ősz beköszönte előtt ez volt a helyzet, ám az eső miatt növekvő költségek okán a fesztivál szervezői úgy döntöttek, hogy mégsem kapják meg ezt a kompenzációt a vendéglátósok.
Megdöntik az 1,2 milliós korsócsúcsot?
Tavaly a fesztiválon egy hét alatt összesen 1 millió 120 ezer korsó sört fogyasztottak a látogatók. A Szigeten az egy főre eső költés folyamatosan nő a korábbi évekhez képest, így összességében a tavalyihoz mérten körülbelül azonos vendégszámra, de a megváltozott fogyasztási szerkezet miatt kissé magasabb forgalomra számítunk – mondta lapunknak Szarka László, a Dreher Rt. kommunikációs vezetője. A Hajógyári-szigeten az idén 250 mobil sörcsapolót állítanak fel, így 500 csapon keresztül folyik majd a sör, a dobozos kiszerelésben megvásárolható söröket pedig 52 hűtővitrin kínálja majd. A Dreher nem tart a Tesco megjelenésétől, mivel a hipermarket a hagyományos nagykereskedelmi csatornákon keresztül szerzi be a cég söreit, és a főtámogatói státusznak megfelelően csak a Dreher sörmárkáit – dobozos Arany Ászok és Dreher – árusítja majd. A Dreher a Sziget Kft. érdekeltségébe tartozó, a vendéglátó egységeket koordináló vállalkozással áll kapcsolatban, ahová az éves tapasztalat alapján alaposan megtervezett készletet szállítja. A Dreher a velük kötött szállítási megállapodásban „Sziget-barát” árakat alkalmazott, és bízik benne, hogy ez eljut a fogyasztókhoz is – egy korsó Dreher 320 forintba, az Ászok 270 forintba kerül majd.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László
Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea
Willin-Tóth Kornélia
Willin-Tóth Kornélia

Ez is érdekelhet