BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vita a vitaminokról

2004. szeptember 6. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Információnk szerint független laboratóriumi vizsgálatot kér néhány vitaminokat és táplálékkiegészítőket gyártó cég azok közül, amelyek termékei nem feleltek meg a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FvF) által készített nyári felmérésen. Az FvF vizsgálati eredménye szerint 50 vitamin és táplálékkiegészítő közül mindössze 43 felelt meg a követelményeknek. A termékek több mint felénél nem egyezett a beltartalom és a csomagoláson jelölt érték; 14 esetben több és ugyanennyinél kevesebb vitamin volt a készítményben. Ugyancsak nagy számú szabálytalanságra hívták fel a figyelmet a termékek ásványianyag-tartalmánál is.
A gyártók némelyike nem ért egyet a főfelügyelet kampány-szerű módszerével, a szervezet szúrópróbaszerűen és nem a teljesség igényével vizsgálta a vitamin- és táplálékkiegészítő piacot. Így például a legnagyobbak közül csak egy, a Hass Kft. került a listára, amelynek forgalma kiugróan magas a többi vizsgált készítmény gyártójához képest. A független laboratóriumi vizsgálatra azért lenne szükség, mert a készítmények többsége a szabályok keretei között maradva nem hermetikusan záródik, így könnyedén oxidálódhat, aminek következtében a vizsgálat időpontjában már nem felelt meg a főfelügyelet által támasztott követelményeknek, a gyártáskor azonban még igen.
A felügyelet megyei hatóságai a „megbukott” termékek ügyében megkezdték az eljárásokat, és a jogszabály szerint a gyártóknak a hivatalos értesítés kézhezvételétől számított 30 napon belül helyre kell hozni a hibákat. Ha ez nem történik meg, a felügyelet jelentős bírságot róhat a készítőkre. Mindezek ellenére azonban elrettentő, hogy az egészség megőrzését célzó készítmények több esetben nem feltétlenül egészségesek, hiszen a vitaminok túladagolása komoly egészségügyi következményekkel járhat.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet