Az Európai Gazdasági Térség (az Európai Unió májustól 25 tagállama, valamint Liechtenstein, Norvégia és Izland) polgárai hamarosan a jelenlegi feltételeknél könnyebben szerezhetnek ingatlanokat Magyarországon – tudta meg a NAPI Gazdaság a Belügyminisztérium illetékesétől. Az ehhez szükséges törvény- és kormányrendelet-módosításnak május elsejére el kell készülnie. A csatlakozási szerződésben egyébként Magyarország ötéves derogációt kapott az EGT-polgárok engedély nélküli ingatlanszerzésének teljes körű bevezetésére, ezután – tehát 2009-től – bármely tagállam lakosát a magyar állampolgárságúakkal azonos jogok illetik meg.
Utóbbi határidőig is könnyítést kapnak azonban azok a közösségi polgárok, akik igazoltan legalább négy éve, folyamatosan és jogszerűen Magyarországon élnek és így akarnak ingatlant szerezni, illetve azok, akik a kinézett magyarországi ingatlant elsődleges lakóhelyükként jelölik meg. Így nekik nem kell átesniük a bonyolult engedélyezési procedúrán.
A módosítást az Európai Unió azon kívánalma teszi szükségessé, hogy objektív, állandó, átlátható és nyilvános kritériumokat fogalmazzon meg a törvényhozás. Így alighanem kikerül a jogszabályból az a passzus is, amely szerint közérdekre való hivatkozással el lehet utasítani egy külföldi ingatlanszerzésére irányuló kérelmét. Kizáró ok csak az marad, ha a vásárlás önkormányzati érdekbe ütközik.
A szükséges törvénymódosítás során a földtörvény vonatkozó paragrafusa bővül ki, s ez tartalmazza majd az eljárási szabályokat, míg a külföldiek ingatlanszerzéséről szóló – 7/1996. (I. 18.) – kormányrendeletben pontosításokat hajtanak végre.
Lapunk úgy tudja, hogy az EGT és a térségen kívüli országok állampolgárai is fejenként több ingatlant is vásárolhatnak a jövőben, feltéve hogy erre engedélyt kapnak. Az EGT-n kívüli országok polgárainak ingatlanszerzését továbbra is a jelenlegi szabályok határozzák majd meg.
A külföldiek tavaly is elsősorban lakást és lakóházat vettek, valamivel többet, mint 2002-ben, s ez igaz a második legnépszerűbb „ingatlantípusra”, a beépítetlen földterületre is. Az üdülők és hétvégi házak iránt azonban csökken az érdeklődés – ezekből jóval kevesebbet vettek a Balaton-parti megyékben, mint a korábbi években.
