BUX 139331.12 0,02 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Optimista a feldolgozóipar

Rövid távon továbbra is helyzetük javulását várják a feldolgozóipari vállalkozások - derül ki a Kopint-Datorg októberben elkészített negyedéves konjunktúratesztjéből. Az optimizmus ellenére azonban tavalyhoz képest nőtt a saját magát rossz helyzetbe soroló cégek száma.

2002. november 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A feldolgozóipari vállalkozások saját helyzetüket értékelő, rövid távú előrejelzései októberben sokkal optimistábbak voltak, mint egy évvel korábban. Tavaly októberben a feldolgozóipari társaságok 21 százaléka vélte úgy, hogy helyzete tovább romlik és 28 százalékuk számított javulásra, most azonban 42 százalékuk vélte, hogy kilátása a jövőre nézve javul, s 10 százalékuk mondta, hogy rosszabb lesz. Az optimista várakozások ellenére a cégek helyzete még a három hónappal ezelőtti szinthez képest is romlott. Nyáron a megkérdezettek 33 százaléka állította magáról, hogy jó helyzetben van, most azonban csak 23 százalékuk mondta ugyanezt. A felmérésből kiderül, hogy az átlagnál is kedvezőtlenebb helyzetben vannak a kohászati és fémfeldolgozó, illetve a textil és ruházati vállalkozások. Ugyanez jellemzi az exportra termelő cégeket is. Az átlagnál jobb a helyzet a vegyipari vállalkozásoknál. A feldolgozóipar hektikusságát lejezte, hogy egész évben változékony volt a terület növekedése. Az év első nyolc hónapját tekintve szerény 2,3 százalék volt a bővülés mértéke, míg tavaly ugyanilyenkor 7,2 százalékot mért a Központi Statisztikai Hivatal. Az idei adatok a 3,4 százalékos csökkenés és a 10,1 százalékos növekedés között váltakoztak. Az ágazat a cégek saját megítélése szerint a tavalyi első félévben érte el mélypontot. Az optimista októberi előrejelzések egyébként illeszkedtek az év eleje óta töretlen trendbe. Az optimizmust azonban nem támasztják alá a cégek által a termelési kilátásokra adott válaszok. A nyárhoz képest szinte alig változott azon feldolgozók száma, amelyek a termelés bővülését remélték: ebben a körben átlagot meghaladó termelésnövekedésben bíznak a fa-, papír- és nyomdaipari vállalkozások, illetve a vegyipari cégek. Növekedett viszont azok száma, amelyek szerint a termelésük változatlan marad.
H. Gy.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet