Az előző évekhez képest kevesebb építőipari vállalkozás tervez áremelést, sőt néhányuk árcsökkentést kíván végrehajtani a következő negyedévben - derült ki a Kopint-Datorg Rt. építőipari felméréséből. A megkérdezettek úgy értékelték, hogy a következő hónapokban az építőipari fellendülés mérséklődik. Ezt a harmadik negyedévi, főként az októberi gyengébb teljesítményük miatt prognosztizálják. Érdekesség, hogy a cégek az őszi--téli kilátásukról idén sokkal borúlátóbban nyilatkoztak, mint tavaly ugyanilyenkor. Akkor a vállalatok csaknem 30 százaléka ítélte javulónak helyzetét, most alig több mint 20 százalékuk mondta ugyanezt. A helyzet jól érzékelhetően az utolsó negyedévben romlott igazán, hiszen a vállalkozások 45 százaléka az első három hónap után még derűsen nézett a közeli jövőbe, s a nyári felmérésnél is hasonló volt a kép, mindössze néhány százalékkal csökkent a javuló választ adó cégek aránya.
A kérdésekre adott pesszimista feleletek arányának növekedését leginkább az indokolta, hogy a cégek zöme a bevétel viszszaeséséről számolt be. Nem várnak javulást a jövőre vonatkozóan sem. Várakozásaikat arra alapozzák, hogy a szerződéseik, kapacitáskihasználtságuk sokkal rosszabb, mint 2000 vagy 2001 folyamán. A válaszoló cégek csaknem harmada 70 százalék alatti kapacitáskihasználtsággal működött, míg az előző években a cégek ötöde számolt be ugyanerről. Csökkent a 70 százalék feletti kihasználtsági mutatókkal bíró vállalkozások száma is. A harmadik negyedében a vállalatok kétharmada mutatott fel ilyen kapacitáskihasználtságot, míg korábban a válaszadók 80 százaléka volt erre képes.
A megkérdezettek válaszait nagyban befolyásolja árbevételük is. A 100-300 millió forint árbevételűek az átlagnál például sokkal jobbnak, a többiek rosszabbnak ítélik helyzetüket.
H. Gy.
