Önálló, a jelenleginél modernebb kereskedelmi törvény létrehozását szorgalmazza a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) szeptemberben alakult kereskedelmi és szolgáltatói szekciója, amely a tagok érdekérvényesítését tűzte ki célul maga elé - mondta tegnap Demján Sándor, a VOSZ elnöke. A szekció sürgősnek tartja egyes vámtételek megváltoztatását, ugyanis rengeteg kétes eredetű, olcsó importáru árasztja el a piacot, ami komoly károkat okoz a kereskedelemnek - hangoztatta Krizsán László, a szekció elnöke, a Skála-Divatház Rt. igazgatója.
A szervezet 127 résztvevővel alakult, részben VOSZ-tagokból, részben új belépőkből. Az alapító tagok 3000 milliárd forint erejéig részesülnek a hazai a kereskedelem forgalmából. A kereskedő multik és a hazai nagyvállalkozások zöme pozícióhoz jutott az új szekcióban, amely a magyar vállalkozások uniós képviseletét is el kívánja látni. A tervek szerint a szekciót hamarosan felvetetik az Európai Bizottság mellé rendelt Euro Commerce szervezetbe, amelynek tagjai az unió kereskedelmi cégeinek krémjét alkotják: 22,5 millió munkavállalót foglalkoztatnak és 13 százalékkal járulnak hozzá az unió nemzeti össztermékéhez.
Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató igazgatója szerint nem mindegy, hogy a magyar kereskedelem miként csatlakozik az EU-hoz. A magyar ágazat ugyanis 12 százalékkal járul hozzá a hazai össztermékhez, éves forgalma 5400 milliárd forint. Mindezt nagyjából 200 ezer vállalkozás bonyolítja le. A GfK egyébként szintén csatlakozott a szekcióhoz, a piackutató célja, hogy hátteret biztosítson az érdekérvényesítéshez, a pályázatok, hatástanulmányok elkészítéséhez.
H. Gy.
