BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szállítási jogot kaptak a Magyar Cukor répatermelői

Idén először a hosszú távra szóló, kvóták szerint elosztott szállítási jogok alapján kötött szerződést a cukorrépa-termelő gazdaságokkal a Magyar Cukor Rt. Az ország legnagyobb cukorgyártó vállalata 350 partnerrel összesen 980 ezer tonna cukorrépa átvételére szerződött.

2002. március 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fischer Béla, a Magyar Cukor Rt. vezérigazgatója, a Cukoripari Egyesülés elnöke szerint Magyarország cukoripara szempontjából hatalmas jelentősége van annak, hogy az eddigi éves szerződéses rendszert most felváltja a rendtartásban meghatározott termelési kvóták szerint kialakított, hosszú távra szóló partneri viszony, amely egy lépéssel közelebb viszi az ágazatot az EU-ban alkalmazott szabályokhoz vezető úton.
A szállítási jogok mértékét a cukoripari feldolgozók a cukorrépa-termelők szervezeteivel közösen határozták meg, s ezzel a két fél között megkötendő szakmaközi egyezmény egyik legfontosabb megállapodását sikerült tető alá hozni. A jogok elosztásánál elsősorban azokat a termelőket vették figyelembe, akik az elmúlt néhány évben rendszeresen szállítottak a cégnek. A dunántúli cukorrépa-termelést felvevő Magyar Cukor Rt.-nél idén 130 ezer tonna cukor gyártását tervezik. Ezt úgy kívánják biztosítani, hogy 2002-ben a cég két gyárában, Petőházán és Kaposvárott összesen 980 ezer tonna cukorrépát vesznek át a szállítási jogokkal rendelkező termelőktől. A szerződéses feltételek szerint a 16 százalékos cukortartalmú, szabványos répa tonnáját a cég 8131 forintos nettó alapáron veszi át, amelyet megfelelő feltételek esetén további - minőségi, illetve a szállítási ütemezésre vonatkozó - felár egészíthet ki. A szerződéseket március első hetében valamennyi beszállítóval megkötötték, s a termelők idén mintegy 21,6 ezer hektáron vetnek cukorrépát március 20-ától, és április 10-ig az összes, a Magyar Cukor Rt.-vel szerződést kötött cukorrépa-termelőnél befejeződhet a vetés. A Magyar Cukor Rt. petőházi gyárában a tervek szerint 615 ezer tonna cukorrépát dolgoznak majd fel az őszi kampány során, ide 14,6 ezer hektárról szállítanak majd be a termelők. A kaposvári gyárban 365 ezer tonna répára számítanak, amelyet várhatóan 7 ezer hektárról takarítanak be. A jelenlegi adatok alapján a Magyar Cukor Rt. az évet mintegy 20 milliárd forintos árbevétellel és a tervezettnek megfelelő, pozitív eredménnyel zárja.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet