A Webigen Rt. és egy szakmai befektető rövidesen közös céget hoz létre - mondta tegnap sajtótájékoztatón Kóka János, a Webigen elnöke, aki ezenkívül annyit árult el, hogy a továbbiakban is Webigen néven futó társaságban az új befektetőnek kisebbségi részesedése lesz. A Webigen jelenlegi tulajdonosai - 88 százalékban a Wallis Rt., 12 százalékban magánszemélyek - mostani részesedésük arányában tulajdonolják majd az új céget. A Webigen tavalyi 2 milliárd forintos árbevételi terve teljesült, s ebből mintegy 400 millió a cég webes tevékenységéből folyt be - jelentette be Kóka. Tavaly kiszervezték a Webigenből a marketinggel, illetve call center tevékenységekkel foglalkozó részlegeket, s az új cég is a Webigen jelenlegi webes vállalkozását viszi tovább. A Webigen célcsoportja a nagyvállalatok, illetve a közintézmények, tavaly ebből a körből származott a legtöbb megrendelés (például a Miniszterelnöki Hivatalnak készített ekormányzat portál).
A Webigen szorosabb együttműködést alakít ki a PSINet Magyarország Kft.-vel. Ez a cég is befektetőre vár, ám a tárgyalások még nincsenek olyan stádiumban, mint a Webigennél - mondta Kóka, aki a PSINet európai alelnöki tisztjét is betölti.
Graur Tamás, a PSINet Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a társaság tavaly csaknem 5 milliárd forintos bevételt ért el, aminek 90 százaléka az üzleti célú internetszolgáltatásból származik, a pénzügyi költségek, adófizetés és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) a bevétel 10 százalékát teszi ki. A PSINet idén is nyereséges lesz, s várhatóan 20 százalékkal növeli bevételét. Graur az internetezéshez kapcsolódó távközlési díjmegosztás kapcsán elmondta, hogy jelenleg arról folyik a vita a Matáv és az internetszolgáltatók között, hogy kinek kell beszedni a távközlési díjat. A Matáv álláspontja szerint a végrehajtási rendelet az internetes cégekre ruházza ezt a kötelezettséget és kockázatát. Graur szerint ez ellentétes a hírközlési törvény szellemével, s valójában jelenleg nem is működik a január 1-jétől hatályos jogszabály.
D. J.
