Idén várhatóan 20 százalékkal csökken az Ericsson Magyarország (EM) Kft. bevétele, ám a piac ennél is jobban visszaesett, így az Ericssonnak némileg még sikerült is javítania pozícióján - mondta Fodor István, a társaság vezérigazgatója a cég pénteki sajtótájékoztatóján. Az Ericsson tavalyi teljes magyarországi forgalma 45 milliárd forint volt, ám idén év közben külön céghez került az alközponti üzletág, az utolsó negyedévtől pedig az új Sony-Ericsson vállalkozás végzi a mobiltelefon-értékesítést. Ezek nélkül 2000-ben 35 milliárd forint forgalma lett volna az EM Kft.-nek. Az első négy havi alközponti és az első kilenc havi mobilkészülék-értékesítést figyelembe véve a cég forgalma 32 milliárd, ezek nélkül pedig 28 milliárd forint volt.
A távközlési, informatikai piac recessziója az Ericsson Magyarország értékesítéssel foglalkozó részlegét állította kihívások elé. Erre egyebek mellett azzal reagált a társaság, hogy két részre választotta a kereskedelmi tevékenységet. A Deutsche Telekom érdekeltségébe tartozó cégekkel kapcsolatos eladásokat Pehrson Steffan irányítja, aki elmondta: Magyarországon annak ellenére, hogy magas a mobiltelefon-penetráció, alacsony az internetellátottrság. Ez a jelenség szinte csak Japánban figyelhető meg. Verseghi-Nagy Miklós, az egyéb területekért felelős értékesítési vezető szerint a korábbi várakozásokkal szemben a vezetékes vonalkapcsolt technológiát középtávon nem szorítja ki az internetprotokol-alapú (például VoIP) technológia, aminek jele, hogy a cégek hagyományos távközlési központokat is vásárolnak. (Az Ericsson Magyarország Kft. a napokban írt alá szerződést a PanTel Rt.-vel nagy teljesítményű internet-gerinchálózati routerek szállításáról.) Fodor szerint a jövő év első felétől újraéled a piac, s Magyarországon ez némileg előbb elkezdődik, mint Nyugat-Európában. Ebben katalizátor szerepe lesz a piac liberalizációjának.
D. J.
