BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PannonPower harmincmilliárdos beruházásról döntött

Végleges döntés született arról, hogy a PannonPower Rt. két ütemben, összesen 30 milliárd forintos költséggel új gázüzemű erőművet épít Pécsett – tudta meg a NAPI Gazdaság. A beruházás első, mintegy 10 milliárd forintba kerülő szakasza a jövő év végén kezdődik el és 2004-ben fejeződik be. A két újabb erőművi blokk paramétereiről csak az új törvények ismeretében és a piaci lehetőségek függvényében döntenek.

2001. november 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Két ütemben, összesen 30 milliárd forintos költséggel gázüzemű erőművet épít Pécsett az amerikai Crossroads többségi tulajdonában lévő PannonPower Rt. Erről immár végleges döntés született – erősítette meg lapunk információit Somosi László. A társaság elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a szükséges engedélyek beszerzését követően a beruházás első szakasza a jövő év végén, de legkésőbb 2003 elején elkezdődik. (A Magyar Energia Hivatal várhatóan már januárban állást foglal az ügyben.) Ennek keretében a környezetvédelmi előírások maximális betartásával egy 150 megawattos, gázüzemű erőművi blokkot építenek, amely elsősorban a város hőellátását biztosítja majd.
A PannonPower jelenleg széntüztelésű erőművi blokkokat működtet, ám már korábban döntés született arról, hogy 2004-ben az utolsó - külszíni - bányát is bezárják. Az előzetes tervek szerint mintegy 10 milliárd forintos beruházás 2004 végére készül el. A második és a harmadik blokk megépítéséről véglegesen csak azt követően döntenek, hogy az új törvényi előírások - villamosenergia- és gáztörvény -, illetve a részben ebből is adódó piaci lehetőségek ismertté válnak - tette hozzá Somosi. A beruházás második üteme jelenlegi árakon számolva további mintegy 20 milliárd forintba kerül majd. Az új erőmű gázellátásáról továbbra is tárgyalásokat folytatnak a Mol Rt.-vel és a pécsi székhelyű DdGáz Rt.-vel is. Az elnök-vezérigazgató cáfolta, hogy a PannonPower tulajdonosai pályáznának a magyar olajvállalat gázüzletágára, ám azt hozzátette, hogy érdeklődve figyelik az ezzel kapcsolatos híreket.
A korábban Pécsi Erőmű (PE) Rt. néven működő cég már tavaly egy tőkeemeléses tranzakció révén tulajdonrészt szerzett a helyi önkormányzat birtokában lévő Pécsi Távfűtő (Pétáv) Kft.-ben, idén januárban pedig - kifejezetten a mecseki bányabezárásokat követő rekultivációs munkák elvégzésére - 474,5 millió forint törzstőkével létrehozták a Kő-Szén Bányászati, Javító és Szolgáltató Kft.-t. A PannonPowernél már korábban döntés született arról, hogy több úgynevezett kiszolgáló tevékenységet, például a karbantartást, az energiakereskedelmet, a tervezési tevékenységet, a külképviseleteket vagy a befektetési és vállalkozási feladatokat - többek között a költségcsökkentés miatt - önálló társaságokba szervezik. Ezek sorába tartozik a Pannon Energia Kft. is, amely a közelmúltban a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft.-re pályázott. Az egymástól szervezetileg elkülönülő cégek tevékenységét holding hangolja össze.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet