BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kizárólagos Dunaferr-szállító lesz az Orbán-bányacég?

A NAPI Gazdaság értesülései szerint még nem bizonyos, de várható, hogy a Dunaferr Acélművek Kft. a jövőben kizárólag az Orbán Győző érdekeltségébe tartozó Dolomit Kft.-től szerzi be a kohászatban szükséges segédanyagot, a dolomitot. A Dolomit és a Dunaferr közti megállapodást, illetve annak lehetőségét ugyanakkor kifogásolja a konkurens Mészkő és Dolomit Kft.

2001. május 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jogi lépéseket fontolgat a székesfehérvári Mészkő és Dolomit (MD) Kft. a Dunaferr Acélművek Kft. ellen, mivel utóbbi szerinte megszegte érvényben lévő szerződésüket. Az MD azt kifogásolja, hogy az acélmű nem tőlük, hanem a miniszterelnök édesapjának, Orbán Győzőnek az érdekeltségébe tartozó gánti Dolomit Kft.-től szerzi be a kohászatban szükséges dolomitot - nyilatkozta lapunknak a Mészkő és Dolomit igazgatója, Molnár Lajos. Molnár szerint a jogi lépések pert is jelenthetnek, ha a Du- naferr nem ismeri el, hogy érvényes a köztük létrejött alapszerződés, amelyet félévente-évente csak az árak miatt vizsgálnak felül.
A NAPI Gazdaság az üggyel kapcsolatban megkereste a Dunaferr Acélművek ügyvezető igazgatóját. Szabó József lapunknak elmondta: a Dolomit Kft.-t nem részesítik előnyben, és nem foglalkoznak azzal, hogy ki a tulajdonosa a cégnek.

Ők egyébként sem Orbán Győzővel, hanem a Dolomit illetékesével, Péter Attilával tárgyaltak - tudtuk meg. Péter ezt az információt sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta lapunknak. A Dolomit Kft. olcsóbban szállítja a segédanyagként használt dolomitot - mondta Szabó. A Dolomit által kínált anyag ugyanis 2000 forintba kerül tonnánként (fuvardíjjal együtt), míg az MD Kft.-é 2100 forintba. Ezzel kapcsolatban Molnár Lajos elmondta: cégük versenytárgyaláson nyerte el a dolomitszállítás kizárólagos jogát - évekkel ezelőtt. Ezen a Dolomit Kft. nem vett részt, így utólag, egy megnyert versenytárgyalás árával szemben tett ajánlatot, annak az elfogadása pedig az MD igazgatója szerint kifogásolható magatartás.
Szabó beszámolt arról, hogy idén januárban lejárt az MD-vel kötött korábbi szerződésük, és miután a Dolomit kedvezőbb árajánlatot tett (ugyanolyan vagy jobb minőség mellett), az MD-vel nem újították meg a korábbi szerződést.
Korábban egyébként 50-50 ezer tonnát rendeltek mindkét cégtől, ám idén, az év második felétől várhatóan már csak a Dolomit szállít az acélműbe - mint a DA-tól megtudtuk -, a szállítási feltételek előnyei miatt. Molnár szerint viszont az MD-nek nem járt le a szerződése - sőt még több évig érvényes -, és azt írásban eddig senki nem mondta fel. Az MD ugyanis jelenleg is szállít a Dunaferr Acélműveknek kohókövet és konverterkövet ugyanezen szerződés alapján.
A Dolomit nevében állítólag tárgyaló Péter Attila neve nemrégiben felmerült Vancsik Zoltán szocialista párti képviselő parlamenti interpellációjában is. Vancsik - a Népszabadság szerint - megnevezte a Bányaker 100 Bt.-t, amely potenciális beszállító lehet az autópálya-építkezéseknél. E cég tulajdonosa Péter Attila. Orbán Győző a Népszabadságnak úgy nyilatkozott nemrégiben, hogy várpalotai bányászati jogukat eladták a Bányaker 100-nak. Orbán szerint Péter szerződéses viszonyban áll a Dolomit Kft.-vel, de nem alkalmazottja a cégnek.
A Magyar Autópálya-építő Konzorcium (MAK) ugyanakkor cáfolt minden olyan híresztelést, hogy megállapodtak volna bárkivel is az autópályához szükséges kő beszállításáról, viszont tárgyalnak többek között a várpalotai bánya tulajdonosával. Péter lapunknak úgy nyilatkozott, hogy valóban megvásárolta a várpalotai bányát, amely az útépítésekhez töltésanyagként felhasználható kavicsot termel. A cégét azonban nem kereste meg a MAK és nem is kötöttek szerződést - mondta a Bányaker tulajdonosa.
Sz. I. M.

Szegő Miklós Iván
Szegő Miklós Iván

Ez is érdekelhet