Tizenöt-húsz éve nem volt olyan rossz minőségű a napraforgómag-termés, mint az idén. Az augusztusi esős időjárás nemcsak az átlaghozamot rontotta le, de jelentősen csökkent a magok olajtartalma is – mondta lapunknak Papula László, a Bunge Rt. vezérigazgatója. Míg augusztus közepén 2,4-2,5 tonnás átlaghozammal, illetve 1,3 millió tonnás terméssel számoltak, ma ehhez képest 10 százalékos kiesést, 1,1-1,2 millió tonnás termést tartanak valószínűnek. Az olajtartalom pedig a csapadékos időjárás okozta betegségek miatt is alacsony, így a feldolgozási költségeket növeli majd, hogy az ebből előállított olaj rosszabb minőségű, mint a megszokott.
A napraforgó ára mégis jónak mondható a termelők szempontjából, a tonnánkénti 49–50 ezer forintos átvételi ár magasabb a tavalyinál, és ebben a szezonban nem is nagyon módosul az árszint – véli Papula. Mindez a magas üzemanyagköltségek miatt megugrott biodízel-keresletnek tudható be. Az olasz, francia, német és osztrák piacon jelentős a repcéből készülő biodízel iránti igény, de Szlovákiában és Csehországban is gyártanak bioüzemanyagot. A jövő év második felében pedig a kereslet jelentős bővülése várható. Németországban több millió tonna repce feldolgozására képes kapacitás kiépítését kezdték el az idén – jegyezte meg a vezérigazgató. Ez minden bizonnyal a repceárak emelkedését okozza majd, így elképzelhető, hogy a napraforgóért is többet fizetnek jövőre. Magyarországon egyébként jelenleg 270 ezer tonna repcét takarítanak be, aminek teljes egészét külföldön értékesítik.
Az étolajpiacon szintén élénken érezteti hatását a biodízel népszerűsége: számos nyugat-európai feldolgozó ugyanis átállt, illetve átáll az étolajról az üzemanyaggyártásra, az így keletkező piaci rés pedig kedvező piacszerzési lehetőséget biztosíthat az étkezési célra gyártó cégeknek – állítja Papula. A nyereségesség vonatkozásában ennek ellenére idén a tavalyinál kedvezőtlenebb a helyzet: az erős forint miatt 5 százalékkal alacsonyabb áron lehet értékesíteni az étolajat.
