A Reuters szerint a fagyasztott eper lehet a harmadik olyan importtermék az EU-ban, amelynek a Kínából származó behozatalára kvótát állít fel az unió bizottsága. A tegnapi bejelentés szerint az Európai Bizottság egy kilenc hónapon át tartó vizsgálatot kezdeményezett arról, hogy dömpingszerűen értékesítik-e a Kínából és Marokkóból származó bogyós gyümölcsöt az uniós piacon. Ehhez az értékesítési árat – amely a panaszt emelő tagországok szerint az előállítási költségek alatt van –, valamint az eladott mennyiség dinamikáját vizsgálják. A hagyományos eperimportőr Lengyelország szerint a két országból származó behozatal majdnem megduplázódott az elmúlt négy évben: míg 2001-ben 47 ezer tonna fagyasztott epret szállítottak az EU-ba, tavaly már 93 ezer tonnányi gyümölcs értékesítését regisztrálták.
Amennyiben a vizsgálat során a bizottság meggyőződik arról, hogy a kínai és marokkói behozatal valóban súlyos károkat okoz a közösségi termelőknek, behozatali kvótákat határozhat meg. A marokkói tervezési és gazdasági miniszter szerint ez a lépés ellentétes lenne az országa és az EU által kötött kereskedelmi megállapodással. Hassan Serghini Idrissi hangsúlyozta továbbá, hogy az intézkedés valójában a kínai behozatal ellen irányul.
