Újabb fordulóhoz érkezett a latin-amerikai és az úgynevezett ACP (afrikai, karibi és csendes-óceáni) banántermelő országok, valamint az Európai Unió banánvitája. Az EU által tervezett új kereskedelmi rezsim ellen még márciusban tiltakozott a kereskedelmi világszervezetnél (WTO) kilenc latin-amerikai állam, s a közvetítő álláspontja a következő napokban kerül nyilvánosságra, a kötelező érvényű döntésre pedig a következő három hónapon belül lehet számítani – tudta meg az EUobserver.
Az EU annak keretében, hogy megszüntesse a volt gyarmati országoknak kedvező banánkereskedelmi rezsimet, egységesen tonnánként 230 eurós vámtarifa bevezetését tervezi 2006. január 1-jétől. Ez alól mentességet csak a „Bármit, csak fegyvert ne” program keretében a legkevésbé fejlett országok kapnának. A világpiac meghatározó részét uraló latin-amerikai exportőrök ugyan tiltakoznak a 230 euró ellen, számukra a tonnánkénti 75 euró lenne elfogadható. Ez kilogrammonként átszámítva mintegy 40 forintos különbséget jelent, a tervezett 230 eurós vámtétel esetén pedig egy kilogramm banán árát 58 forinttal növelné a vám lapunk számításai szerint. Alátámasztották ezt a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet szakértői is, hozzátéve, hogy a szervezet javaslata – importőr tagjaik kérései alapján – az agrártárca és az Európai Bizottság felé az volt, hogy a vámot tonnánként 75 euróban állapítsák meg. A 230 euró túlságosan magas lenne, ezt a kereskedők biztosan nem nyelnék le, mint ahogyan az 58 forintos pluszt sem – tették hozzá.
Az ACP-országok ugyanakkor egészen más megközelítést alkalmaznak: voltaképpen a mostani gyakorlat meghosszabbításáért lobbiznak, mivel az egységes 230 eurós tarifa bevezetése esetén elvesztenék csekély piaci részesedésüket is. Ezen országok maguknak tarifamentességet, a többi exportálónak pedig tonnánként 275 eurós vámtételt látnának szívesen. Félelmük különben korántsem indokolatlan, mivel méretgazdaságossági okból a dél-amerikai exportőrök jóval kedvezőbb feltételekkel és áron kínálják portékájukat. A világ két legnagyobb kereskedőcége, az egyesült államokbeli Chiquita Brands International és Dole Food Co. egyaránt a nemzetközi banánforgalom negyedét tudhatja magáénak, a Costa Ricából származó banán pedig önmagában véve a világfogyasztás 28 százalékát fedezi. Az olyan kisebb termelők, mint Kamerun, vagy Elelfántcsontpart, évente félmillió tonnát termelnek, amivel az uniós piac 10 százalékát fedik le.
