BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csekélyebb uniós vámemeléstől is drágul a banán

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb fordulóhoz érkezett a latin-amerikai és az úgynevezett ACP (afrikai, karibi és csendes-óceáni) banántermelő országok, valamint az Európai Unió banánvitája. Az EU által tervezett új kereskedelmi rezsim ellen még márciusban tiltakozott a kereskedelmi világszervezetnél (WTO) kilenc latin-amerikai állam, s a közvetítő álláspontja a következő napokban kerül nyilvánosságra, a kötelező érvényű döntésre pedig a következő három hónapon belül lehet számítani – tudta meg az EUobserver.
Az EU annak keretében, hogy megszüntesse a volt gyarmati országoknak kedvező banánkereskedelmi rezsimet, egységesen tonnánként 230 eurós vámtarifa bevezetését tervezi 2006. január 1-jétől. Ez alól mentességet csak a „Bármit, csak fegyvert ne” program keretében a legkevésbé fejlett országok kapnának. A világpiac meghatározó részét uraló latin-amerikai exportőrök ugyan tiltakoznak a 230 euró ellen, számukra a tonnánkénti 75 euró lenne elfogadható. Ez kilogrammonként átszámítva mintegy 40 forintos különbséget jelent, a tervezett 230 eurós vámtétel esetén pedig egy kilogramm banán árát 58 forinttal növelné a vám lapunk számításai szerint. Alátámasztották ezt a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet szakértői is, hozzátéve, hogy a szervezet javaslata – importőr tagjaik kérései alapján – az agrártárca és az Európai Bizottság felé az volt, hogy a vámot tonnánként 75 euróban állapítsák meg. A 230 euró túlságosan magas lenne, ezt a kereskedők biztosan nem nyelnék le, mint ahogyan az 58 forintos pluszt sem – tették hozzá.
Az ACP-országok ugyanakkor egészen más megközelítést alkalmaznak: voltaképpen a mostani gyakorlat meghosszabbításáért lobbiznak, mivel az egységes 230 eurós tarifa bevezetése esetén elvesztenék csekély piaci részesedésüket is. Ezen országok maguknak tarifamentességet, a többi exportálónak pedig tonnánként 275 eurós vámtételt látnának szívesen. Félelmük különben korántsem indokolatlan, mivel méretgazdaságossági okból a dél-amerikai exportőrök jóval kedvezőbb feltételekkel és áron kínálják portékájukat. A világ két legnagyobb kereskedőcége, az egyesült államokbeli Chiquita Brands International és Dole Food Co. egyaránt a nemzetközi banánforgalom negyedét tudhatja magáénak, a Costa Ricából származó banán pedig önmagában véve a világfogyasztás 28 százalékát fedezi. Az olyan kisebb termelők, mint Kamerun, vagy Elelfántcsontpart, évente félmillió tonnát termelnek, amivel az uniós piac 10 százalékát fedik le.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet