A GM-növények magyarországi termesztési terveinek nem igazán örül a Magyar Vetőmag Szövetség és Terméktanács, amelynek pedig tagjai a géntechnológiával módosított növényekkel költséges kísérleteket végző cégek – a Pioneer, a Monsanto és a Syngenta – magyarországi érdekeltségei is. Magyarország termőterület-szerkezete nem alkalmas a megfelelő izolációra – indokolja a terméktanácsi fenntartásokat Hullán Tibor, a terméktanács igazgatója (NAPI Gazdaság, 2004. szeptember 30., 10. oldal). A szervezet állásfoglalása szerint a GM-növények köztermesztésbe vonása veszélyezteti, hosszabb távon pedig lehetetlenné teheti a magyar vetőmagexportot, aminek gazdasági és társadalmi kihatásai katasztrofálisak lehetnek. A magyar vetőmagipar teljesen tönkremehet, de leszűkül a jelen lévő nemzetközi cégek termesztési tevékenysége is.
A szervezet szerint fentiek mellett súlyos veszélybe kerül az öko-, illetve biotermesztés. Ennek területe évről évre növekvő tendenciát mutat, és jelentős mértékben hozzájárul az ilyen termékek iránti belföldi, uniós és nemzetközi piaci igények teljesítéséhez. S csattanóként még egy érv: a génmanipuláció a növénytermesztés jelenlegi szintjén a hagyományos nemesítéssel szemben a genetikai potenciál kihasználását, növelését nem eredményezi.
Magyarországot tehát GM-mentes területnek kell megőrizni – javasolja a terméktanács, amely a fentiek alapján nem tartja indokoltnak a genetikailag módosított fajták megjelenését, sőt javasolja megtiltani az ilyen növények termesztését az országban. E korlátozás természetesen nem terjedhet ki a tudományos munkára – vélik a terméktanácsi szakértők. Ezáltal lehet ugyanis biztosítani – teszik hozzá –, hogy Magyarország a mentesség előnyeit élvezve az EU és más piacok számára hagyományos hibridkukorica-vetőmagot állíthasson elő és forgalmazhasson.
Magyarország nemzetközileg elismert a vetőmag-előállítás minden területén (szaporítás, kondicionálás, vetőmagvizsgálat, stb.): Európában a második, a világon pedig a harmadik legnagyobb területen szaporít kukorica-vetőmagot, nem beszélve arról, hogy a vetőmagtermelés az agrárgazdálkodók jövedelmének jelentős részét képezi.
