Nemzetközi szinten is kihívásokkal szembesülnek a közbeszerzési szakemberek, ennek oka leginkább az, hogy folyamatosan változik a jogértelmezés, amit minden európai szakembernek követnie kell. Tátrai szerint a magyar folyamat legkomolyabb problémája, hogy nincs elég piaci szereplő a piacon, jellemzően 1-2 szereplő van, ami ellehetetleníti a versenyt. Ez szintén több összetevőből adódott, egyébiránt kelet-közép európai jelenség, ami nem mondható el azokról az országokról, ahol nem szükséges betartani egyes uniós szabályokat.

 


A közbeszerzés-modernizációjának lehetőségét elsősorban szervezetrendszeri modernizációban látja, hiszen az összes szervezet hatékonyságát együttesen kell vizsgálni ahhoz, hogy a közbeszerzési piac hatékonyságát növelni lehessen. 

 

Komoly áttörést hozhat a pályázati rendszer mindkét oldalán a mesterséges intelligencia, hiszen a technológia lehetővé teszi, hogy a kiíró és a pályázó is gyakorlatilag korlátlan adatbázisból dolgozzon, ráadásul a szükséges statisztikák és adatok is gyakorlatilag valós időben állnak majd rendelkezésre. 

 

A fejlődés egyik legérdekesebb eleme a zöldítés,  a pályázatok környezettudatossága kapcsán indult el, hiszen az esetek többségében mondvacsinált, valódi hatással nem rendelkező látszatintézkedéssel pipálják ki ezt a követelményt, így maximum a probléma megoldására adott kreatív megoldást lehet értékelni, Tátrai Tünde ugyanakkor a folyamat beindulását is értékelni kell.