BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lezajlott a rákosrendezői csata, sok az áldozat! Budapest meg akarja venni a szemétdombot

A Fővárosi Közgyűlés ülésének középpontjában a Rákosrendezőre tervezett mini-Dubaj, azaz a Grand Budapest szerepelt. Most lássuk a pro és kontra az érveket.

2025. január 29. szerda, 13:49

Fotó: MTI / Máthé Zoltán
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Két mini-Dubajra vonatkozó előterjesztést is megvitatott a Fővárosi Közgyűlés a mai ülésén. Karácsony Gergely a képviselők hozzájárulását kéri ahhoz, hogy a Budapesti Közművek gyakorolja az elővásárlási jogát Rákosrendezőn. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője azt szeretné, hogy a főváros a lakhatási válságot enyhítő lakónegyed- és közparkfejlesztést valósítson meg a területen. 

Karácsony Gergely azzal kezdte a vitát, hogy „a kormány által támogatott projektnek nincs olyan eleme, amely ne lenne ellentétes Budapest és egész Magyarország érdekével”. Hangsúlyozta, a fővárosnak elővásárlási joga van az érintett területre. A közgyűlés ma arról dönt, tette hozzá, hogy „ez a város megőrzi-e szuverenitását”, írja az index.hu a helyszíni beszámolójában.

Vitézy Dávid hozzátette, hogy támogatják az elővásárlási jog érvényesítését. A kérdés az, hogy ki dönti el, hogy ki és mit építhet, mert a főváros rendezési jogát az állam most elvonná. Szerinte Bécsben hasonló volumenű fejlesztés zajlik, még pedig a zöldmezős rendező pályaudvar átépítése. Ott az önkormányzat társadalmi egyeztetésre bocsátotta a projektet, majd jöttek a befektetők.

Még azt is mondta, hogy 2019-ben Rákosrendező fejlesztési tanulmányterve elkészült, amit a Budapest Fejlesztési Központ 2022-ben tovább fejlesztett, vagyis nem igaz, hogy ne lett volna semmilyen koncepciója a fővárosnak.

Rózsa András zuglói polgármester szerint „ismét a nagypolitika áldozatává válik a 14. kerület, ismét Zuglót tekinti játszóterének a kormány. A kormány miért nem a zuglóiaknak fejleszt Zuglóban, miért nem a budapestieknek fejleszt Budapesten, miért nem a magyaroknak fejleszt Magyarországon?” – sorolta a kérdéseket.

Név szerinti szavazást kérnek

Molnár Dániel a Tisza Párt képviseletében hangsúlyozta, hogy a mini-Dubaj-projekt nem szolgálja az ország érdekeit. A képviselő szerint, aki nem szavazza meg az elővásárlási jog gyakorlását, az a magyar érdekek ellen dolgozik. Végül név szerinti szavazást kért.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője ellenben úgy látja, hogy nem szolgálja a budapestiek érdekét, ha a terület a jelenlegi állapotában marad. Karácsony Gergely vezetése alatt semmi nem történt azért, hogy fejlesszék a területet, most felébredtek. De hol voltak önök eddig? -  tette fel a kérdést. 

Hangsúlyozta, hogy több tízmilliárd forintnyi rekultivációs feladata van annak, aki megvásárolja a területet. Grand Budapest néven egy új városnegyed jönne létre, ahol ötezer milliárd forint értékű fejlesztést hajtanának végre. Ez több ezer új munkahelyet jelentene, infrastruktúra-fejlesztést, lakásépítéseket hozna, ráadásul a negyedik legnagyobb budapesti park jönne létre.

A DK képviseletében Déri Tibor elmondta, hogy a Parkváros koncepcióját kell támogatni Rákosrendezőn. A szolidaritási hozzájárulási pert a főváros megnyerte, amíg a pénz vissza nem jön, addig a Budapesti Közművek átmenetileg megelőlegezi a vételárat a nála lévő eredménytartalékból. Ha nem utalja vissza az államkincstár a szolidaritási hozzájárulás fővárosi pénzét, akkor perre kell menni, hangsúlyozta a továbbiakban Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója.

Lázárt is belekeverték

Majd jött ismét Vitézy Dávid, aki Szentkirályi Alexandra figyelmét arra hívta fel: Lázár János ígérte, hogy kitakarítják Rákosrendezőt. Ki is írtak egy tendert a kármentesítésre, amit végül visszavontak. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester szerint Budapesten kevés nagy kiterjedésű fejlesztési terület van. A kármentesítési költségek nagyságát is hangsúlyozta: a szerződésben nincs szabályozva, hogy ki finanszírozza a kármentesítést, a szennyező fizet elve a MÁV-ot kötelezné erre. Egyetért azzal is, hogy megfizethető lakhatás kell, magasházak építését bűnnek tartaná.

Ordas Eszter Tisza-frakcióvezető, valamint Bujdosó Andrea képviselő felszólalása után a Tisza frakciója kivonult a közgyűlés üléséről. Előbbi név szerinti szavazást kért az ügyben, utóbbi többek között hangsúlyozta, hogy Budapest és Magyarország nem a Fideszé, hanem a magyar embereké. Karácsony Gergely zárásként kijelentette: egyetért abban Vitézy Dáviddal, hogy a városnak minőségi lakóövezetekre és zöldterületekre van szüksége.

A közgyűlés végül 23 igen, 10 nem szavazat mellett felhatalmazta a BKM-et az elővásárlási joga gyakorlására.

Farkas Tibor
Farkas Tibor
Farkas Tibor ingatlanpiaci szakújságíró, elemző. Évtizedek óta foglalkozik kiadványszerkesztéssel, offline és online weboldalak tartalomkészítésével, korábban többek között az állami és a civil szervezeti szektorban is tevékenykedett. Bölcsészdiploma mellett rendelkezik ingatlanközvetítő és értékbecslő, valamint logisztikai szervező végzettséggel. Több mint másfél évtizede specializálódott az ingatlanpiacra, ahol számos online hírportál és offline kiadvány szerkesztőjeként, újságírójaként tevékenykedett. Többek között az iroda.hu csoport, az ingatlan.com csoport és Az Év Irodája szerkesztőjeként és munkatársaként, illetve az Ingatlan Évkönyv munkatársaként és főszerkesztőjeként is dolgozott hosszú éveken át. Néhány ingatlanpiaci portál, ahol közreműködött korábban: ingatlanmagazin, irodablog, realista. Jelenleg ingatlanpiaci, illetve kripto- és blokklánc-ökoszisztémás szakanyagokat készít.

Ez is érdekelhet