BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén még csak \"kispályás\" versenyt nyer az év fogyasztóbarát biztosítója

Meglehetősen szűk körben hirdethetik ki ma délelőtt azt, hogy melyik biztosító nyeri el az „Év Fogyasztóbarát Biztosítója 2011”, mivel több biztosító aggályokat fogalmazott meg az idén első alkalommal kiírásra kerülő versennyel kapcsolatban és nem pályázott.

2012. május 3. csütörtök, 05:09

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A díjat a Tetszett Magyar Fogyasztóvédelmi Elégedettségi Monitor Kft. alapította, a PSZÁF és a Mabisz pedig a Kiírók Tanácsának tagjaként aktívan részt vett a pályázat feltételrendszerének kidolgozásában. A Mabisz ügyvezető elnöksége elvi, szakmai támogatásáról biztosította a kezdeményezést, ám világossá tette, hogy az indulásról a tagbiztosítóknak kell dönteniük. Bár Siklósi Máté, a Tetszett ügyvezetője több biztosítóval is egyeztetett, ám végül az általa várt 10-12 biztosító helyett csak hét indult el a 31 szövetségi tagbiztosítóból - bár az előzetes közlemény szerint az indulók a piac díjbevételének 60 százalékát fedik le.

A visszafogott érdeklődés amiatt is furcsa, hogy a pályázattal kapcsolatosan voltak olyan - természetesen csak szóban megsúgott - piaci, tehát nem a kiíró kft.-hez köthető híresztelések, hogy a felügyelet \"nagyon szívén viseli\" ezt a pályázatot, így az esetlegesen távolmaradók akár fogyasztóvédelmi vizsgálatra is készülhetnek. Ezt a kitételt ugyanakkor a hivatalos körök csak egy mosollyal fogadják.

Ennek oka lehet, hogy a biztosítók egy része szerint a pályázati anyagot olyan időpontban - a kgfb-kampány végén, az átszerződések és a központi adatnyilvántartó rendszer anomáliái idején kellett volna elkészíteni, amikor - a kisebb biztosítóknál bizonyosan - minden erőforrásra szükség volt. Márpedig a pályázóknak tíz kifejtendő kérdésben kellett bemutatniuk, hogy üzletmenetük, tevékenységük különböző területein milyen intézkedéseket hoztak ügyfeleik kényelme, biztonsága, elégedettsége érdekében. A pályázati anyagoknak tartalmazniuk kellett a panaszkezelés, a tájékoztató anyagok (elektronikus felületek és hirdetések) minőségbiztosítása érdekében tett lépéseket, a biztosítási termékeket közvetítők munkájának ellenőrzésére, képzésük fejlesztésére fordított energiákat. Külön kérdés irányult arra, hogy a pályázók mennyire figyelnek az anyagi nehézségekkel küzdő ügyfeleikre, a hátrányos helyzetűekre, illetve miként építik be az ügyfelek véleményét a napi működésbe.

Siklósi Máté, a felügyelet korábbi fogyasztóvédelmi igazgatója szerint társaságuk célja hogy a fogyasztók elégedettségének mérését kifejezetten olyan új kérdéssorokkal teszteljék, melyek alkalmasak az ügyfelek kisebb problémáit is beazonosítani. A szakember azt sem rejtette véka alá, hogy az elbírálásnál kiemelt súllyal esik majd latba a PSZÁF elnökének 1/2011. (IV.29.) számú ajánlása a pénzügyi szervezetek számára az általános fogyasztóvédelmi elvek alkalmazásáról - ennek szakmai kidolgozása épp Siklósi felügyeleti tevékenységéhez köthető.

A távolmaradók jelentősebb része ugyanakkor azt kifogásolta, hogy egy ilyen fogyasztóvédelmi szempontból kiemelkedőnek ítélt díj esetében miért kell a pályázóknak 400 ezer +áfás pályázati díjat befizetniük a Tetszett Kft. számlájára. Ha itt valóban a fogyasztók számára fontos, iránymutató díjról van szó, miért azok közül kerül ki a győztes, aki hajlandók fizetni is a pályázatért? - tette fel a kérdést az egyik biztosító vezetője.

Siklósi szerint nem azok közül kerül ki a győztes, aki hajlandó fizetni érte, hanem aki hajlandó indulni a pályázaton. Ez lényeges különbség, és ők csak azt a piaci gyakorlatot vették át, amely szerint más pályázat útján elnyerhető szakmai díjak (Euromoney, Ernst&Young, Magyar Terméknagydíj stb.) esetében a kiírással és bírálattal járó költségek fedezése érdekében a kiírók pályázati díjat határoznak meg. Ez azonban semmilyen módon nem befolyásolja a szakmai zsűri összetételét és munkáját, amelynek tevékenységében a Tetszett Kft. semmilyen formában nem vett részt - hangsúlyozza az ügyvezető.

Az ellenérveket megfogalmazók szerint ugyanakkor ez a pályázat épp a kiemelt fogyasztó-orientáltsága miatt nem hasonlítható össze az egyéb \"év szépe\" pályázatokkal, mert itt olyan témában teremtődik hagyomány és díj, ami nagyon szenzitív terület - a fogyasztóbarát üzletmenet megítélését épp ezért valóban érdemesebb volna a piaci szinten vizsgálni.

Az érvek szerint, ha ennyire a felügyeleti munkához köthető az elbírálás - kiemelt súlyt kap az elbírásban a panaszkezelés, azok felügyeleti lejelentése, illetve a Pénzügyi Békéltető Testület előtti szereplés -, akkor ésszerű volna, ha a felügyelet jobban részt venne a történetben és támogatásával szélesebbre tárhatná a pályázók körét. E célra megfelelő keretet biztosíthatna szerintük az egyebek mellett a biztosítók által befizetett bírságokból származó összegek felhasználásával. Ebben az esetben ugyanis a verseny nem az alapján dőlne el, hogy a megnövekedett terhek mellett melyik biztosító akar/tud áldozni a versenyre. A felügyeletre befolyt bírságösszegekre a közelmúltig intézmények pályázhattak például épp fogyasztóvédelmi szempontok szerint fontos tevékenységük támogatására, ám információink szerint a PSZÁF az idén minden befolyó összeget a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat bővítésére használ fel - amely hálózat üzemeltetésére egyébiránt szintén pályázat útján keresett és talált partnert három egyesület, a FOME, az OFE és az INDRA egyesületekben.

Az ellenérvek szerint a PSZÁF, mint a szektorokat felügyelő hatóság, nem alapíthat díjat arra, aminek ellenőrzése törvényi feladata, ám sokan a Pénzügyi Békéltető Testületek példáját hozzák fel ezzel szemben: a felügyelet ott sem avatkozik be az operatív munkába, ám (anyagi) erőforrásokkal, kommunikációval segíti a PBT munkáját. Siklósi szerint ők maguk is keresik az alternatív megoldásokat, ám szerinte abban az esetben ha a PSZÁF vagy épp a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, vagy akár a GVH adna keretet a piaci társaságok helyett a díjra, akkor ezeket a szervezeteket érnék támadások azért, mert nem a számunkra előírt hatósági feladatokra koncentrálnak. A Tetszett Kft. ügyvezetője szerint érdekes módon a pályázók egy része inkább a felügyelet aktívabb részvételétől tartana - vagyis e területen is érdekes a lavírozás.

Komoly érték lehet
Az \"Év Fogyasztóbarát Biztosítója 2011\" cím mellett az indulók közül maximum 2 további társaság reménykedhet az \"Elismerésre méltó Fogyasztóbarát Tevékenység\" elismerő oklevél megszerzésében, vagyis a pályázati díjat befizetők lényegében a versenytársak propagálásához járulnak hozzá. Siklósi Máté ezzel kapcsolatban elmondta: az egyetlen díjjal valóban nívót szeretnének adni a díjazottnak, az \"Év Fogyasztóbarát Biztosítójának\".
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet