BUX 139428.52 0,09 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordösszegű kibocsátásra készül a kormány

Történelmének legnagyobb részvénylistázására készül a bukaresti értéktőzsde (BVB). Hétfőn kezdődik ugyanis a jegyzése a román állam OMV Petrom (SNP) olajvállalatban birtokolt 9,84 százaléknyi részesedésének.

2011. július 8. péntek, 16:21

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

A részvényekre július 11-e és 22-e között lehet ajánlatot tenni, legfeljebb 0,46 lejes (egy euró 4,2 lej) papíronkénti áron a BT Securities, az EFG Eurobank Securities, a Romcapital vagy a CEC Bank kirendeltségein. Túljegyzés esetén a részvényeket a legjobb ajánlatot tévők között osztják szét, de fontos az ajánlat benyújtásának időpontja is, így a teljes részvénycsomagot is megkaparinthatja az, aki elsőként az eladó pénzügyminisztérium által meghatározott legmagasabb árfolyamon köti le a részvényeket.

Az eladásra kínált 5,57 milliárd részvény 85 százalékát az intézményi befektetők jegyezhetik, 15 százalékon a kisbefektetők osztozhatnak. A papírok eladásából az állam legjobb esetben 2,56 milliárd lej (610 millió euró) bevételt remélhet, elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a várható többszörös túljegyzés ellenére a beérkező ajánlatok jóval a 0,46 lejes ár alatt lesznek.

A SNP-papírok idén áprilisban kétéves csúcsot döntve 0,45-ös szintig erősödtek, az árfolyam azonban azóta meredeken esett, június végére 0,38 alá csúszott. A pénzügyminisztérium a napi árfolyamnál 15 százalékkal magasabban, 0,46 lejes szinten maximálta a jegyzési árat. A tőzsdei árfolyam is emelkedésnek indult csütörtökön, ám a közel kétszázalékos erősödés ellenére sem lépte túl a 0,405-ös szintet.

Az SNP tőzsdei kapitalizációja a szerdai 0,4 lejes árfolyamon meghaladja az 5,36 milliárd eurót, többségi tulajdonosa az OMV, amely a részvények 51,01 százalékát, a román állam 20,11, míg a kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) a papírok 20,11 százalékát birtokolja.

Varsóba készül a kárpótlási alap
A varsói tőzsdén tervezi másodlagosan listázni a kárpótlási alapot (Fondul Proprietatea, FP) kezelője, a Franklin Templeton Investment (FTI) − derül ki a bukaresti tőzsdéhez eljuttatott jelentésből. A menedzsment közel hat hónapja elemzi a külföldi piacokon való megjelenés lehetőségeit, a részvényesek érdekeit szem előtt tartva Varsóra esett a választás − jelentette ki Greg Konieczky, a FP-t menedzselő csapat vezetője. A négymilliárd eurót meghaladó aktívákkal bíró alap tőzsdei kapitalizációja a csütörtöki 0,5335 lejes árfolyamon számolva meghaladja az 1,73 milliárd eurót. Tőzsdei értéke alapján az FP Varsóban bekerül a 15 legjelentősebb vállalat közé, ezért itt inkább szem előtt lesz, mint például Londonban vagy Bécsben − indokolta Konieczky. Hozzátette: A listázás során várhatóan a FP részvényeinek 10 százalékát dobják majd piacra. A vezetőség javaslatáról a szeptemberi közgyűlésen születhet végső döntés.
Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet