A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
Nem tett jót a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos cirkusz a cafeteriaelemként adható nyugdíjpénztári juttatásoknak: idén jóval kisebb értékben választották a munkavállalók a cafeteriacsomag részének. Míg tavaly a részesedése 19,1 százalék volt, addig idén ez 16,8 százalékra csökkent, bár még így is a második legnépszerűbb juttatási forma - derült ki a c1 cafeteria 30 ezer munkavállalót érintő kutatásából.
Kicsivel jártak csak jobban az egészségpénztárak: itt a visszaesés nem éri el az egy százalékot, így idén a részesedése 15,8 százalék. Vélhetően a Széchenyi Pihenő Kártya belengetésének köszönhető, hogy az üdülési csekk részesedése is csökkent több mint két százalékpontot, s valamivel több mint tízszázalékos részesedést ért el a megkérdezettek körében.
A legnagyobb zuhanás azonban az internetjuttatásoknál következett be: kevesebb mint a felére esett a részesedése, így nem éri el a két százalékot. Ez első pillanatra meglepő, hiszen az internet-előfizetéshez kapcsolódó béren kívüli juttatás továbbra is adómentes, ráadásul ez a számla továbbra is a rezsi része marad, vagyis havi szinten fizetni kell. Ugyanakkor ha figyelembe vesszük, hogy idén már csak ötezer forintig adómentes a juttatás - tavaly még korlátlan volt -, akkor érthetővé válik a kép. Valószínűleg azok vették tömegével igénybe ezt a juttatást, akik drágább előfizetéssel rendelkeztek, ám mivel idén már csak a számla tört részét lehet letudni a munkáltató hozzájárulása révén, nem adott teljes körű megoldást a juttatás. Adott esetben bonyolultabbá is válhatott a számlafizetés, hiszen azt meg kellett bontani a munkáltató és a munkavállaló között. Az így felszabaduló összeget legfeljebb másra használja fel az alkalmazott.
S hogy mire? A felmérés szerint többnyire étkezési utalványra. Idén megszűnt a különbségtétel a hideg- és melegutalványok adóztatása között, s ezt még népszerűbbé tette ezt a juttatási formát - hiszen sokan nem is tudták felhasználni éttermekben, menzákon a teljes felhasználható keretet. Maradt ugyanakkor olyan utalványforgalmazó cég, amelyik megtartotta a melegétel-utalvány nevet. A juttatás népszerűségét emelte, hogy annak kerete 18 ezer forint havonta. Nem is csoda, hogy a cafeteriakosárban idén 43,4 százalékos lett a részesedése, ami több mint hat százalékpontos bővülést jelent 2010-hez képest.
