BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még öt pert kell túlélnie az EMFESZ-nek

A múlt héten a Fővárosi Ítélőtábla elutasította a Mabofi kérését, hogy az EMFESZ Kft.-ben töröljék a RosGas tulajdonjogát. Ezzel azonban még nincs kinn a vízből a RosGas, további pereket is át kell vészelnie.

2010. július 26. hétfő, 17:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

A Fővárosi Ítélőtábla múlt heti másodfokú döntése után már csak öt jogvitát kell kibekkelnie a svájci bejegyzésű RosGas AG "érdekcsoportnak", a magyar EMFESZ Kft. tulajdonosának - ebben az eljárásban elutasította a bíróság a RosGas tulajdonszerzésének törlési kérelmét. Ezt követően lényegében kikeveredik a magyar cég a perrengetegből, amelybe azt követően került, hogy Góczi István ügyvezető egy dollárét eladta a társaságot a RosGasnak, az előző tulajdonos Mabofi állítólagos tudta nélkül.

Az összesen hat perből háromban a korábbi tulajdonos Mabofi a felperes és egy eljárásban az EMFESZ korábbi gázszállítója, a RosUkrEnergo AG (lásd táblázatunkat). A maradék kettőt viszont az EMFESZ indította a Mabofival szemben. (Várható még egy per, aminek a tárgya ugyanaz lesz, mint amiről most a budapesti ítélőtábla döntött, csak az Moszkvában bonyolódik és a RosGas indította a megvásárlás jogszerűségének megállapításáért.)

A perek tömkelegével tűzdelt magyar energiaszolgáltató volt tulajdonosa továbbra is számít a Nemzeti Nyomozó Iroda megállapításaira, amelyből kiderülhet, hogy az EMFESZ ügyvezetőjének, Góczi Istvánnak milyen felelőssége volt a szolgáltató tulajdonosváltásában, illetve a tulajdonosváltás nem volt-e bűncselekmény. A Mabofi mint tulajdonos Góczi Istvánt nevezte ki itthon az EMFESZ ügyeiben eljáró teljhatalmú személynek, aki állítása szerint az EMFESZ további működése érdekében adta el a magyar társaságot egy dollárért a RosGas AG-nek, a magyar cég adósságaival együtt.

A jelenlegi legnagyobb adósság 46,5 milliárd forint, amely jelenleg ahhoz hiányzik, hogy a cég tovább működhessen. Góczi István a korábbi tájékoztatóin többször is megerősítette, hogy a RosGas "betolja" a pénzt a cégbe, így a magyar EMFESZ-vezetésnek nincs más dolga, mint fenntartani a működőképességet és az ügyfélszámot növelni.

A cégnél elvileg minden feltétel adott, hogy a következő fűtésszezonban, illetve 2011-re minden partnerét kielégítse. Az említett perek azonban hosszabb távon bizonytalanná teszik a társaság helyzetét. Ám ennek ellenére töretlen a magyar piacon az egyetemes szolgáltatóknál olcsóbban szállító cég iránti lakossági és önkormányzati bizalom. Eddig 330 ezer ügyfél vándorolt át hozzájuk, a szolgáltató 900 nagyipari telephelyet lát el, 2000 kis és közepes cégnek szolgáltat és 200 önkormányzatnál, illetve 1200 önkormányzati intézménynél fűt. Csak a lakossági piacon tíz százalék körüli a piaci részesedése, így még az államnak sem használna, ha a cég bajba kerülne a perek miatt.

Kérdés persze, hogy bárkinek is érdekében állna-e egy összesen több mint 360 milliárd forint és kamatainak megfizetésére peresített céget valaha is megmenteni. Az EMFESZ jelenlegi valós értéke a gázszolgáltatási szerződés portfóliója, amely a versenypiacon kelendő lenne. Nagy valószínűséggel bármelyik szolgáltató örömmel venné át a csomagot, teljesen kiürítve az EMFESZ-t.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet