Cseppet sem meglepő, ám megmosolyogtató bejelentésre szánta el magát az AmRest-csoport, amelyhez itthon többek között a KFC és a Pizza Hut étterem lánc tartozik.
A bejelentés lényege, hogy a cég megnyitja az első Starbucks Coffee kávézóját a Westend City Centerben, a tájékoztatás viccesebb része, hogy időpontot nem mondta, csak annyit közölt a társaság, hogy még idén. (Az AmRest szerezte meg Kelet-Európára a Starbuks franchise jogokat. Csehországban és Lengyelországban működtet üzleteket, előbbiben 10, utóbbiban 4 egységet.)
A Starbuck kávézó megjelenése várható volt, jóllehet az elemzők már két évvel korábbra várták a legnagyobb amerikai coffee to go lánc budapesti indulását. Ám a válság átírta a korábban már biztosra vett nyitási stratégiát.
A lánc itthoni nagy versenytársa az angol Costa Coffee viszont 2009 januárjában elindult. A hálózatot itthon a franchise jogokat elnyert Lapker Zrt. indította el, jelenleg 5 Costa üzlete van. A cél, hogy a belvárosi frekventált helyeken létesítsen kávézót, de a cég is igazodott a magyar szokásokhoz és a koncepciót bevitte a bevásárlóközpontba, adott esetben az Allee-ba.
Ezért sem tűnik meglepetésnek, hogy a Starbucks is a bevásárlóközponti próba mellett döntött, ám ténykérdés, hogy a coffee to go, illetve a kávéház "érzés" aligha köthető Magyarországon a plázákhoz, még ha a fizetőképes kereslet nagy számban fordul meg ilyen kereskedelmi egységekben.
Ugyanakkor az is ténykérdés, hogy a plázában üzletet nyitni kisebb kockázat, ráadásul ma a magyar kávéházi piac nem tekinthető pörgőnek. Emlékezetes, hogy a prémium szegmensben utazó Gloria Jean's Coffee kivonult a magyar piacról és a coffee to go szegmensben itthon úttörőnek számító Coffeeheaven több éves jelenlét után is egyelőre csak négy egységet működtet, azt is Budapesten, a belvárosban.
A piacot egyelőre a McCafé fölözi le, a gyorséttermekben 30 egységet működtet és nem csak a kávéforgalomban, hanem a reggeliztetésben is erős szereplőnek számít.
