BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágábban termelt a Paksi Atomerőmű

A társaság négy százalékkal növelte árbevételét 2009-ben, Süli János vezérigazgató szerint a következő harminc évben 2000 megawatt új erőműkapacitásra lesz szükség Magyarországon.

2010. január 26. kedd, 11:29

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Története lemagasabb termelési eredményével zárta a Paksi Atomerőmű (PA) Zrt. a tavalyi évet: villamosenergia-árbevétele a 2008-as 141,1 milliárd forintról 154,1 milliárdra emelkedett - mondta Süli János vezérigazgató a társaság évnyitó sajtótájékoztatóján. Az év során 15427 gigawattóra mennyiségű villamosenergiát állított elő az erőmű, a tervezettnél 200 gigawattórával, az egy évvel korábbinál 4,1 százalékkal többet. Egy kilowattóra áram előállításának önköltsége 5 százalékkal, 10,67 forintra emelkedett Pakson tavaly.

A hazai energiaigény 5,5 százalékkal esett vissza a tavalyi év során a vezérigazgató szerint. Az idei kihívások között említette Süli a meglévő négy blokk biztonságos és a lehető leghosszabb ideig való üzemeltetését.

Az erőmű kismértékű létszámbővítést is tervez 2010-ben, cégcsoport-szinten 160 fő visszapótlását tervezik a korábbi elbocsátásokat követően. Az erőmű üzemanyagellátása megoldott, a két évre elegendő tartalékképzés mellett alternatív beszállítók is rendelkezésre állnak, amennyiben az orosz ellátásban fennakadás történne.

Az erőmű teljesítménynövelése nyomán novemberre a negyedik egység is elérte az 500 megawattos teljesítményt. Az erőmű hatékonyságát jellemző adat, hogy átlagosan az elméletileg maximálisan megtermelhető energia 89,32 százalékát állította elő 2009-ben.

Süli szerint az erőmű meglévő blokkjainak 20 éves üzemidő-hosszabbítása 2012 decemberére történhet meg, 2015-re pedig az első új blokk engedélyeztetési eljárása is lezárulhat. A következő 20 évben 2000 milliárd forintból épülne meg Pakson két új áramtermelő egység. A vezérigazgató szerint az építés 10 éve alatt ötezer embernek biztosítana munkát, 6-700 milliárd forint Magyarországon tartását tenné lehetővé, amennyiben 30-35 százalékban magyar beszállítók is részt vennének az új blokkok építésében.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet