BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden harmadik cég áthárítja a cafeteria terheit

A cégek mindössze 27 százaléka tervezi, hogy a januártól megfizetendő 25 százalékos adóterhet megosztja maga és a munkavállaló között, és még ilyen arányt sem ér el azon munkáltatók köre, amelyek változatlan összegű juttatást terveznek adni - derül ki a PricewaterhouseCoopers elemzéséből.

2009. november 2. hétfő, 08:29

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cégek nagyjából fele nyújt valamilyen juttatást alkalmazottainak, ennek összege pedig 15 ezer forintot tesz ki havonta. A legnépszerűbb az étkezési utalvány, az üdülési csekk és az ajándékutalvány.

Az adóteher áthárítása nem lesz minden esetben egyszerű. Ha a cafeteria szabályait egy társaság a kollektív szerződés keretén belül határozza meg a bértárgyalások részeként, akkor az egész kollektív szerződést újra kell tárgyalni a szakszervezettel. A munkáltató ugyanis egyoldalúan nem módosíthatja ezt a megállapodást, akkor sem, ha a cafeteria szabályozását a szerződés melléklete tartalmazza.

A munkáltató a mellékletet sem kezelheti külön kategóriaként, azaz egyoldalúan meg sem szüntetheti azt. Kérdés, mennyire lesz egyszerű újratárgyalni ezeket a szerződéseket, hiszen a szakszervezeteknek bele kell menniük abba, hogy a munkáltató egy az egyben áthárítja a 25 százalékos terhet a munkavállalóra.

Ez praktikusan azt jelenti, hogy a cafeteriakeret húsz százalékkal csökkenhet - ténylegesen áthárítani nem lehet ezt a fajta adót, hiszen azt a jogszabályok szerint a juttatáson felül a munkáltatónak kell fizetnie. Amíg a kollektív szerződés szövege nem változik meg, addig a munkáltató nem csökkentheti a juttatások összegét.

Némiképp egyszerűbb helyzetben van az a társaság, ahol csak egy belső szabályzat tartalmazza a cafeteriakeretet. Ebben az esetben ugyanis csak tájékoztatási kötelezettsége van a munkáltatónak. Vagyis a szakszervezet és az üzemi tanács nem vétózhatja meg az esetleges csökkentést, kötelesek elfogadni a társaság döntését.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet