BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Türelmi idő is jár a fejlesztési adókedvezményhez

Az adótörvények módosítása között szereplő javaslat szerint a fejlesztési adókedvezményt igénybe vevő vállalkozások bizonyos keretek és szabályok között mentesülhetnek a kedvezményhez kapcsolódó követelmények betartása alól.

2009. szeptember 28. hétfő, 18:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szabályok szerint az a cég, amelyik legalább hárommilliárd (hátrányos térségekben egymilliárd) forint értékű beruházást hajt végre, jelentős, akár adóalapjának 80 százalékát is kitevő adókedvezményt vehet igénybe. Ennek azonban az a feltétele, hogy a beruházás révén létszámot kell bővíteni vagy a bérköltségeket kell jelentősen növelni.

A recesszió és a tömeges elbocsátások azonban adott esetben egy jól átgondolt stratégiát is romba dönthetnek, emiatt a kormány javaslatában kétéves türelmi időt határozott meg a kedvezményt igénybe vevők számára. Ezek szerint két évig nem kell eleget tenni a követelményeknek - a foglalkoztatotti létszám akár a kiinduló létszám alá is csökkenhet -, igaz, a kedvezményt sem lehet igénybe venni ez idő alatt. Vagyis 2009-et és 2010-et arra használhatják fel az érintett cégek, hogy visszaálljanak a 2008-as szintre.

Egy olyan vállalkozás számára, amelyik már több évvel ezelőtt végrehajtotta a fejlesztést - és a működésben már bekövetkezett egy jelentős felfutás -, valószínűleg nem áll fenn annak veszélye, hogy ne tudná teljesíteni a meghatározott feltételeket - mondta Veszprémi István, a Deloitte partnere lapunknak.

Az azonban elképzelhető, hogy például egy két éve megkezdett fejlesztés még nem jutott el erre a pontra sem az árbevételt, sem a kapacitást tekintve, ebből következően a foglalkoztatottak számában is visszaesést kénytelen kimutatni. Ennek a körnek fontos lehet a kétéves átmeneti idő - tette hozzá.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet