BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bealkonyult a Nap-keltének? Támadások Gyárfás ellen

Meglehetősen viharos és ellentmondásos helyzet alakult ki az MTV-ben azt követően, hogy a köztévé ügyvezető alelnöke pénteken azonnali hatállyal felmondta a Nap-kelte műsor készítésére Gyárfás Tamás produkciós cégével kötött szerződést.

2009. szeptember 28. hétfő, 09:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hétfőre összehívott, kizárólag a Nap-kelte-szerződéssel foglalkozó rendkívüli kuratóriumi elnökségi ülésen is komoly viták várhatók: értesüléseink szerint ugyanis egyes kurátorok úgy vélik, csupán a nagyon drága, 300 millió forint feletti szerződések megkötéséhez (felbontásához már nem) kell a grémium jóváhagyása, míg Czeglédi László, a testület elnöke szerint minden kontraktus módosításához szükséges a kuratóriumi jóváhagyás.

Az MTV-n belül sokan úgy vélekednek, a Nap-kelte a köztévé számára meglehetősen előnytelen szerződéssel kapott helyet a reggeli műsorsávban. A szerződés szerint Gyárfás cége a köztévének napi 600 ezer forint értékű reklámidőt értékesíthet, ugyanakkor az ebből befolyó összeg az MTV könyvelésében nem jelent meg a bevételi oldalon. Információink szerint a szerződés ideje alatt a kuratórium eddig még sosem látta az erről szóló elszámolásokat.

Gyárfás Tamás ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta: a nyilvános szerződés szerint a reklámidő értékesítésével szemben egy hasonló összegű gyártási számla került kiállításra, így a két tétel kiegyenlítette egymást. A Nap-keltének így saját kockázata volt az, hogy egyéb reklámokból ki tudja-e gazdálkodni a műsor költségvetését.

Vádként elhangzott az is, hogy a külső gyártású produkció készítésében számos MTV-s dolgozó vett részt - köztük Betlen János és Süveges Gergő műsorvezetők -, a munkáért pedig fizetést kaptak a köztévétől. Gyárfás ezzel kapcsolatban annyit mondott: valamennyi alkalmazottjával külön-külön szerződést kötött, amelynek alapján adásonként előre meghatározott összeget fizet nekik.

Szó esett még Lakat T. Károly főszerkesztőről is. Vele kapcsolatban a producer úgy nyilatkozott, az MTV elvárása volt, hogy a műsornak "belsős" szerkesztője legyen, ezért őt is az MTV fizeti. A megállapodás szerint ugyanakkor a főszerkesztő fizetését - más jogcímen - a Nap TV havonta átutalja a köztévének.

Azt, hogy a műsor adásba kerüléséhez szükséges "vonalbérleti" díjat - amely napi több tízezer forintos, évente pedig mintegy 70-80 milliós tételt jelent - mindeddig az MTV biztosította a produkciónak. Gyárfás ezt valótlannak nevezte. Az elmúlt években ezt a szolgáltatást a Nap TV rendelte meg - nagyjából havi 600 ezer forintért - az Antenna Hungáriától.

Gyárfás Tamás szerint mindenképp meg kell várni a hétfői rendkívüli kuratóriumi ülést, az ott elhangzottak után kíván csak a jövőről beszélni.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László
Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet