Jelenleg napi 16 millió köbmétert tárolnak be a kereskedők, de Kutas István, az E.ON Hungária Zrt. szóvivője az MTI-Econak elmondta: augusztustól már napi 33 millió köbméterrel lehet számolni. Az E.ON Földgáz Storage 600 millió köbméterrel bővíti zsanai tárolójának kapacitását, a beruházás augusztusi befejezését követően felgyorsulhat a betárolás üteme. A társaság szerint már július közepétől napi 26 millió köbméter földgáz kerül a tárolókba.
Az E.ON Földgáz Storage öt tárolójában jelenleg összesen 3,7 milliárd köbméter kapacitással rendelkezik, amit a július elsején kezdődő, és 2010 nyaráig tartó gázévre teljes egészében lekötött tizenegy kereskedő. A betárolást nemcsak az olcsóbb gázár gyorsítja fel, hanem az is, hogy a kereskedőknek a lekötött, de ki nem töltött kapacitások után kötbért kell fizetniük.
A kereskedelmi tárolókban jelenleg mintegy egymilliárd köbméter földgáz van ezekben a tárolókban - mondta Kutas István, de hozzátette, hogy ez a mennyiség naponta változik.
A Mol többségi, és a Magyar Szénhidrogén Készletezők Szövetségének (MSZKSZ) kisebbségi tulajdonában lévő és még épülő stratégiai tárolót, az MBBF Földgáztárolót az év végéig kell teljesen feltölteni a biztonsági készlettel, amelynek felhasználását csak az energiaügyekért felelős miniszter rendelheti el. A tárolóban jelenleg 300 millió köbméter stratégiai készlet van, további 200 millió köbmétert pedig az E.ON Földgáz Storage tárol.
A stratégiai tároló kapacitása 1,2 milliárd köbméter, a teljes feltöltésre kiírt tendert az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. nyerte el. A társaság 700 millió köbméter gázt köteles szállítani a szerződés szerint október elsejétől. A tároló próbaüzeme augusztus második felében kezdődik meg, utána az EMFESZ már szállíthatja a gázt.
Magyarország legnagyobb gázfogyasztóinak a lakosság, az áram-, illetve hőtermelő erőművek számítanak, az ország mintegy 14 milliárd köbméteres éves földgáz-felhasználásának nagyobb hányadát ez a fogyasztói kör adja.
