BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Véget érhet a hatóságok céges vegzetúrája

A hétköznapi szabálytalanságok miatt első körben nem bírságolhatják majd meg a hatóságok a vállalkozásokat, csak figyelmeztethetik azokat a kormány szándéka szerint. Bírságolni csak akkor lehet, ha egy ismételt ellenőrzés során sem változott a helyzet.

2009. február 20. péntek, 15:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem vegzálhatják a hatóságok a társaságokat a jövőben nyakló nélkül. A kormány véget kíván vetni annak a gyakorlatnak, hogy a hatóságok az ellenőrzések során igyekeznek a lehető legmagasabb bírságot kiszabni a legkisebb hibák és szabálytalanságok miatt is - tudta meg a Napi.

Különösen a munkavédelmi, ÁNTSZ, környezetvédelmi ellenőrzésekről van szó. Az adóhatóság ebből a szempontból külön kezelendő - főleg mert az APEH hasonló elveket tartalmazó bírságolási kézikönyve már január végén megszületett.

Persze a vizsgálatok nem szűnnek meg, de ha a hatóságok kisebb, formai hibát találnak, arra elsőre nem szabhatnak ki bírságot - mondta Daróczi Dávid kormányszóviő. Ehelyett a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni a szabálytalanság tényét, de bírság kiszabása helyett csak fel kell szólítani a vállalkozást a szabálytalanság megszüntetésére. Egy ismételt ellenőrzés során, ha a már korábban megállapított hiba változatlanul fennáll, természetesen már kiszabható a bírság.

A tolerálható szabálytalanságok közé tartozhat tipikusan az, ha valamilyen nyomtatványt, engedélyt, dokumentumot nem tud azonnal bemutatni a vállalkozás, vagy ha például nincs tűz esetére kidolgozott menekülési útvonal. Ugyanakkor nyilván nem vonatkozik ez az olyan hiányosságokra, mint egy cég raktárkészletének eredetét igazoló számla hiánya.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet