BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ausztriába viszik a magyar biodízelt

Elsősorban az adózási szabályozás miatt nem éri meg Magyarországon biodízel üzemanyagot előállítani, illetve használni.

2005. szeptember 15. csütörtök, 09:03

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A drágán előállítható üzemanyag jövedéki adóját ugyanis csak akkor lehet visszaigényelni, ha csupán öt százalékos a keverési arány - írja a Magyar Hírlap.

Az éttermekben és háztartásokban összegyűjtött sütőolajat így Ausztriába szállítja a biodízelt előállító Biofilter Kft. A szomszédos országban traktorok, csónakmotorok környezetbarát működtetésére alkalmas üzemanyagot készítenek a magyar használt olajból.
A kedvezőtlen szabályozási környezet hoszú távon kényelmetlen kérdéseket vethet fel, az uniós szabályosá szerint ugyanis 2010-re 5,75 százalékra kell emelni a bio üzemanyagok részarányát Magyarországon is.

Némi előrelépés azért tapasztalható: a Mol Rt. a közelmúltban kezdte meg a növényi alapanyagból előállított bio-ETBE (etil-tercier-butil-éter) forgalmazását, amit oktánszámnövelő adalékanyagként kevernek a kutaknál árusított benzinhez. Egyelőre csupán néhány helyen, de a gyártókapacitás bővítésével két év múlva a jelenlegi 0,8 százalékról három százalékra növelhetik a bioüzemanyag részarányát. A bioadalék nem drágítja a benzin árát, alkalmazása viszont nagymértékben csökkentheti a járművek szén-dioxid-kibocsátását.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet