BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Őszre fuzionálhat az Erste és a Postabank

A párhuzamosan futó Erste- és Postabank-közgyűlésen támogatták a két bank egyesülését, bár volt, aki a fúzió elhalasztását szorgalmazta. A részvényesi összejövetelen kiderült: a kistulajdonosok nincsenek kibékülve a PM-állásfoglalással.

2004. június 25. péntek, 14:39

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelenlevők 99,984 százalékban támogatták az igazgatóság beszámolóját az Erste-Postabank fúzió indokolt voltáról és a részvények cserearányának meghatározásáról.

Kisbenedek Péter, a két bank vezérigazgatója csütörtökön arról számolt be, hogy hétfőn olyan tartamú pénzügyminisztériumi állásfoglalást kaptak, amely szerint a tárca szerint az állam ellen folytatott kisrészvényesi perekben természetesen elfogadják majd az új társaság részvényeit.

Ha a pénzügyminisztériumi állásfoglalás alapján az Erste valóban bízik abban, hogy az állam teljes mértékben kártalanít, akkor vegye meg a papírokat és vigye tovább a pert - hangzott el egy indítvány a pénteki közgyűlésen.
Az egyesülés elhalasztását kérte a kisrészvényesi perek sikeres végigvitele érdekében Hidasi Gábor ügyvéd. Kisbenedek Péter Postabank/Erste-vezérigazgató szerint a halasztás többmilliárdos profitkieséssel járna - a tulajdonosok végül el is utasították az egyesülési határidő kitolását.

A részvényesek - nem meglepő módon - mindkét helyen elsöprő többséggel támogatták a fúziót, amely a szükséges engedélyek és a cégbírósági bejegyzés megtörténte után vélhetően szeptember 30-ig le is zajlik. Azon kisrészvényesek, akik időben benyújtották igényüket, tovább vihetik a pert a magyar állammal szemben. Amennyiben az állam az általuk a közgyűlésen felvetett indokok alapján - vagyis amiatt, hogy a per tárgya a Postabank és nem az Erste részvényeire vonatkozott - nyerne, a kisrészvényesek elvben kártérítési pert indíthatnak, ekkor már az Erste bankkal szemben. (Megfigyelők szerint ennek kimenetele erősen kétséges lenne a már említett PM-állásfoglalás tükrében.)

Hidasi Gábor szerint a kisrészvényesek a PM-államtitkár Terták Elemér által aláírt állásfoglalásával kapcsolatban azért szkeptikusak, mert a hétfői állásfoglalás után megtartott egyik peres ügyben a tárca jogászai azzal gyökeresen ellentétes álláspontot képviseltek. Hab a tortán, hogy a kisrészvényesek hasonló tartalmú, az állam felelősségét elismerő jelzést már kaptak korábban a tárcától, László Csaba akkori közigazgatási államtitkártól.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet