– Mi nagyon örülünk ennek a befektetésnek, hiszen a BÉT kapitalizációja, forgalma és profitja azóta évente két számjegyű mértékben növekedett. Örülünk a BÉT kiváló osztalékfizető képességének is, hiszen a tőzsderészvényre a tavalyi év után a névértéke 443 százalékát vehettük föl osztalékként. Hosszabb távon azonban az aktuális osztaléknál fontosabb az a partneri együttműködés, amely a két tőzsde között kialakult és amely példát mutathat a régió más tőzsdéinek is.
– Milyen területekre terjed ki az együttműködés?
– Például az indexlicencekre, illetve a közös információértékesítésre. Utóbbi a WB számára tavaly már több bevételt hozott (mintegy 10 millió eurót), mint a BÉT teljes profitja. A WB 93 vendorral áll kapcsolatban és a bécsi kereskedés adatai szerte a világon 23 ezer terminálon jelennek meg. A BÉT 10-15 vendornak értékesít információt és mintegy háromezer terminált ér el. Ha a mi termináljainkon megjelennek a BÉT adatai, az jócskán kiszélesíti a magyar tőzsde potenciális befektetői körét. De említhetném az együttműködés most formálódó területét: a BÉT számára is érdekes lehet az új otc-platformunk, amelyen a kötéstől számított három percen belül megjelenhetnek a kereskedési információk.
– Ezzel már a MIFID-re készül a WB?
– Igen, mi is úgy érezzük, hogy a MIFID (az EU új tőkepiaci szabályai) novemberi bevezetése hatalmas változást hoz a kontinens tőkepiacán, amire – a túlélés érdekében – már most fel kell készülni.
– A három évvel ezelőtti regionális integrációs tervekből eddig vajmi kevés valósult meg...
– Nem érzem kevésnek, hiszen kialakult egyfajta együttműködés Délkelet-Európa tőzsdéi között, Bécstől Bukarestig, Budapesttől Banja Lukáig, Ljubljanától Szófiáig. Az együttműködés a szabályozási, kereskedési, elszámolási és közös információértékesítési tevékenységre terjed ki, még ha nincs is tulajdonosi kapcsolat a tőzsdék többsége között.
– Nem is szorgalmazzák a szorosabb kapcsolatot?
– Dehogynem, ha lehetőség nyílik rá, a WB kész tulajdont szerezni a térség tőzsdéiben. Mint ismeretes, a szófiai értéktőzsdével már el is kezdtünk efféle tárgyalásokat, amelybe bekapcsolódott a BÉT is. Sajnos Bulgáriában eddig nem valósult meg a tőzsdeprivatizáció, bár az érdeklődők között rajtunk kívül a Varsói Tőzsde és a skandináv tőzsdeszövetség is jelen van.
– Szófiában a WB és a BÉT közösen szerezne tulajdont?
– Nem. A 44 százalékos pakettet – ha lehetőség nyílik rá – a WB venné meg, de a BÉT kereskedési rendszere igencsak érdekli a szófiaiakat. (Szófiában a BÉT-hez hasonlóan van árutőzsdei szekció, ami viszont a WB-ről hiányzik.) A vételeknél azonban igen fontos leszögeznem, hogy azokra csak a partnerrel együttműködve kerülhet sor, az ellenséges felvásárlás idegen a WB-től.
– Amit azért nem minden osztrák nagyvállalat mondhat el magáról... Az utóbbi napokban a magyar újságolvasóknak Ausztriáról szinte már az ellenséges felvásárlás jut eszébe. Mi a véleménye az OMV–Mol ügyről?
– A WB vezérigazgatójaként, ahol az OMV az egyik legnagyobb papír, és a BÉT igazgatóságának tagjaként, ahol pedig a Mol az egyik vezető papír, talán nem haragszik, ha nem kívánom kommentálni ezt az ügyet.
A hasonló ügyeknél Ausztriában sem volt kezdetben mindenki lelkes, elég emlékeztetni a BankAustria kétszeri felvásárlására, ám most a BA sokkal erősebb regionális szereplő, mint korában.
– A magyar tőzsde legfontosabb problémája az új bevezetések elmaradása. Mi a helyzet e téren Bécsben?
– Jól ismerem és nagyra értékelem azt a munkát, amit a BÉT vezetése folytat az új társaságok parkettre csábítása érdekében. Ez Ausztriában is fontos ügy, idén az első félévben hat új céget listáztunk be, 50–200 millió euró közötti kapitalizációval. A második félévben további legalább négyet várunk a parkettre. Június 15-én nyílt a WB új szekciója a kis és közepes (50 millió euró alatti) kapitalizációjú vállalatok számára. Itt július 4-én volt az első bevezetés a Phion nevű, internetes biztonsági szoftvereket gyártó cég személyében.
– A BÉT az utóbbi három évben igen aktív a politikai lobbizás terén, most is intenzíven bombázza a kormányzatot tőzsdeélénkítő javaslatokkal. Szokás ez a Lajtán túl is?
– Természetesen, csak éppen az utóbbi öt évben mi szerencsésebb helyzetben vagyunk, a konzervatív-liberális kormányban megvan a fogadókészség a tőzsde számára kedvező változtatásokra. Ausztriában már három éve sikeresen működik a nyugdíj-előtakarékossági számla, amelyhez a kormány – az idei szabályok szerint – 2115 euróig 9 százalékot ír hozzá minden évben. Az egy éven túl megtartott részvények eladásakor pedig nem kell adózni a nyereség után.
– Végezetül: három éve a BÉT távlati elképzelése volt – amelyet a közvélemény is igen kedvezően fogadott –, hogy részvényei saját parkettjén is megjelenjenek. El tudja képzelni a BÉT tőzsdei bevezetését?
– Ez három éve sem egy kiérlelt terv, inkább csak egy lehetőség volt. Azóta kiderült, hogy a tőzsdére került tőzsdék sokkal inkább ki vannak téve az ellenséges felvásárlásnak – amelyre a magyar közvélemény is érzékeny –, elég, ha a londoni LSE vagy a Deutsche Börse példájára utalunk. A WB tulajdonosai – nagy osztrák pénzintézetek – úgy látják, a Bécsi Értéktőzsdének hasznos a stabil tulajdonosi szerkezet, és ezen nem is akarnak változtatni. Úgy vélem, Budapesten is hasonló a helyzet. Mi, az osztrák konzorcium tagjai a 68,8 százalékos részesedésünkön sem növelni, sem csökkenteni nem akarunk, úgyhogy nincs napirenden a tőzsdei megjelenés. Ugyanakkor a Kelerben való további tulajdonszerzést – mihelyt törvényes lehetőség nyílik rá – támogatom, mert ez a részvényesi értéket növeli.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Letarolta a vihar az országot, Lázár János szerint kritikus órák jönnek

Így fullad ki a bulinegyed Budapesten

Biztonsági kockázatot találhattak a magyar fegyverbizniszben, ez mindent megváltoztathat

Testkamerát kapnak a bolti dolgozók: ennyire súlyos a helyzet a H&M-ben

Durva idők jönnek Ausztriában a mai adatokból kiindulva

Káosz a fővárosban – Budapestet is megbénította a vihar

Bajban a Revolut: pont a legjövedelmezőbb üzletet kaszálták el a hatóságok

Ötezer autót vonhat ki a forgalomból a NAV kamu-ügyintézők miatt – Ön is belefutott?

Megjelent az ország söre, erre szavazott a közönség
