Eszméletlen durva héten van túl a hazai és a nemzetközi pénz- és tőkepiac, különösen a hétfő marad emlékezetes, aznap szabadesésben nyitott a magyar tőzsde, az OTP-részvényeivel az élen. A bankpapír azonban úgy tűnik jó vételi beszállókat kínált a 18 800 forintos, napon belüli mélyponton, amihez képest sokkal magasabb, 23 240 forint lett a pénteki záróár, 4,7 százalékkal az előző heti érték felett. Bár az OTP-re céláremelés is érkezett, a Goldman Sachs 29 200 forintra várja az árfolyamot egy éven belül, a bankpapír visszapattanását kevésbé ez, sokkal inkább az amerikai vámtarifa rendszert érintő 180 fokos fordulat idézte elő.
Több mint 5,4 százalékos plusszal zárult a Telekom papírok hete, céláremelés itt is jött, a lehető legjobbkor, az Erste 1940 forintos árfolyamot vár, ezért vételre ajánlja a papírt. Segítette a pozitív árfolyam-korrekciót az is, hogy a kormány elfogadta a telekommunikációs szektor vállalásait (az infláció letörése a cél), így a szolgáltatók jövő júliusig befagyasztják áraikat a 2024 végi szintre.
A hét közepén megérkező pozitív fordulatból a Richter 1,8 százalékkal vette ki a részét, míg a Mol részvények 2,5 százalékkal süllyedtek, utóbbiban szerepe lehet annak, hogy a hordónkénti olajár-jegyzések még bőven az április 2-i szintek alatt tartózkodnak, a Brent-típus például 10 dollárral.
A hétfő érdekes lesz a forint piacán
Az euró-forint kurzusát is meggyötörte a globális kockázatkerülés, az árfolyam végül 409-en zárt, közel egy százalékos emelkedéssel. A forintpiac azonban csak hétfőn fogja lereagálni a Standard & Poors péntek esti döntését: a magyar adósságbesorolás maradt ugyan „BBB mínusz”, de a kilátásokat stabilról negatívra rontotta a hitelminősítő. Pedig már ezen a héten is nagy volt a volatilitás, szerdán 410 forint felett járt az euró, a vámok felfüggesztése ezt estére levitte 402-re, innen viszont újabb trendszerű forintgyengülés indult.
A forint rövid távú kilátásai természetesen meglehetősen bizonytalanok a globális kereskedelmi feszültségek közepette. Magyarország kis, nyitott gazdaságként erősen függ az exporttól – különösen az Európai Unióba és Németországba irányuló kivitelétől –, így érzékenyen reagál a globális kereskedelem zavaraira. A forint már most is volatilitást mutat a piaci kockázatérzékelés változásaira, és a kereskedelmi háború esetleges eszkalációja tovább fokozhatja ezt a tendenciát
– írta Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.
Különben a hétvége sem telik a vámháborút illetően fejlemények nélkül, miután szerda este 90 napra felfüggesztette az egyedi országokra kiszabott vámtételeket az elnök (a 10 százalék maradt, ráadásul Kínát a fordulat nem is érintette, sőt) visszamenőlegesen kivette az okostelefonokat, számítógépeket, elektronikai eszközöket a vámintézkedés hatálya alól.
Az ügy legnagyobb nyertese az Apple lehet és a jelek szerint felesleges már azt számolgatni, mennyivel lenne drágább az iPhone, ha az Egyesült Államokban készülne.
Egyébként a vámháború fejleményeit, a tőkepiaci hatásokat összefoglaltuk a Bázispont podcastban, ahol Hajdu Egon, az Eurizon Alapkezelő befektetési igazgatója volt a vendégünk.
Szabadulnak az amerikai eszközöktől
A jövő hét egyik nagy kérdése, mi lesz az egyre durvább ütéseket kapó dollárral: pénteken már 1,13 dollárt kértek az euróért, miközben április elején még 1,08 alatt volt a keresztárfolyam, a dollárindex csak egy hét alatt több mint 3 százalékkal esett vissza.
Emellett meghatározhatja a tőkepiaci mozgásokat az amerikai kötvénypiac alakulása. Pletykák szerint a hosszú amerikai állampapírhozamok megugrása késztette végül arra az elnököt, hogy visszavonulót fújjon szerdán.
Csakhogy ettől nem állt meg a folyamat, továbbra is kifelé megy a tőke az államkötvényekből, ez pedig egyre magasabbra tornássza a hozamokat, pénteken 4,5 százalékon állt a 10-éves, a hét eleji 3,9 százalék után.

Ez még okozhat fejfájást Trumpéknak, mert ilyen magas hozam mellett nagyon megdrágul az adósság finanszírozása. A kettő együtt (kötvények árfolyamesése, azaz hozamemelkedés, plusz a dollár gyengülése) rossz ómen, egyértelműen arra utal, hogy jelentős pénzek távoztak a héten az amerikai eszközökből.
Ennek fényében könnyen lehet, hogy az 5,7 százalékos heti erősödést mutató amerikai részvénypiac is túl optimista várakozásokat tükröz.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

A szlovákok így kezelik a lakhatási válságot, érdemes tőlük tanulni

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Itt az OTP rendkívüli tájékoztatása: jöhet a visszavásárlás

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Történelmi csúcs a Budapesti Értéktőzsdén, megszaladt a Mol
