BUX 139324.09 0,02 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is zuhanásban a bankok - irány a 90-es évek

Tovább folytatódott az athéni tőzsdén a bankrészvények pánikszerű eladása kedden, ám a piac egésze a hétfői szabadesés után a normalizálódás jeleit mutatja. A kormány és a hitelezők tárgyalásain sikerült némi előrelépést elérni.

2015. augusztus 4. kedd, 17:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A görögországi bankok részvényeinek ára több mint 29 százalékkal zuhant kedden azt követően, hogy hétfőn, a tőzsde többhetes bezárását követő első kereskedési napon már elvesztettek értékük 30 százalékát - jelentette a Reuters. A hét első napján emiatt fel is függesztették a bankpapírokat, ugyanis a megengedett árfolyam-csökkenési limit éppen 30 százalék.

Ezenkívül azonban megállt az athéni tőzsde szabadesése. Hétfőn még több mint 16 százalékos mínuszban fejezte be a napot az börze vezető indexe, miután a menekülő befektetők nagyjából nyolcmilliárd eurót vontak ki a piacról egyetlen nap alatt. Más volt a helyzet kedden, amikor csupán 2,4 százalékkal zsugorodott az index, aminek oka egyértelműen az, hogy a bankpapírok 20 százalékos aránnyal szerepelnek a mutató részvénykosarában.

Megjelentek a vevők

Úgy tűnik, hogy a görög cégek - kivéve a sürgős és jelentős feltőkésítésre szoruló bankokat - elég olcsóvá váltak ahhoz, hogy felkeltsék a befektetők érdeklődését. A kiskereskedelmi szektor vállalatai például hatszázalékos erősödést könyvelhettek el. Az OPAP szerencsejáték-üzemeltető papírjai 4,5 százalékkal drágultak, az Aegean Airlines 8,1 százalékkos pluszt ért el. Az idegenforgalmi vállalkozások szintén jól muzsikáltak.

Ugyanakkor a keddi javítás sem tette nagyon széppé a látképet a görög tőzsdén: a részvények nagyjából az 1990-es években elért szintjükön állnak, igaz, valamivel többet érnek annál, amennyit az adósságválság mélypontján, 2012-ben adtak értük. Vannak olyan papírok, amelyek kevesebb mint felét érik tavalyi értéküknek.

Haladnak a tárgyalások

Az athéni kormány és a Görögországot hitelező intézmények (az EU, az Európai Központi Bank, az Európai Stabilitási Mechanizmus és az IMF) közti tárgyalások kimozdultak a holtpontról. Kiderült, hogy a kormány augusztus 18-ára szeretne eljutni a harmadik hitelcsomagról szóló megállapodásig (amelyett még jóvá kell hagyniuk az eurótagállamoknak).

A hét első napjaiban megegyeztek arról, hogy a nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatos bármilyen intézkedés a csak a 2015. június 30-a után visszavonulók helyzetét érintheti. A kormány megtette privatizációs javaslatát és tárgyalnak a bankok feltőkésítéséről is, amelynek költségét a szakértők 10-25 milliárd euróra becslik.

Euklid Cakalotosz pénzügyminiszter szerint a tárgyalások jobban haladnak a vártnál. Eközben a feldolgozóipari termelés a megrendelések elmaradása miatt rég nem látott mélységbe esett, a gazdasági bizalmi mutató pedig három éve nem látott szintre csökkent júliusban.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet