BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új lehetőség nyílik a vásárlására Budapesten

Miközben a BÉT árjegyzői rendszer bevezetését tervezi a budapesti tőzsdén, az egyre rohamosabb forgalomcsökkenés megállításában piaci kezdeményezések is segíthetnek. Ilyen lehet az Equilor lépése, amely az Equilor Trader elektronikus platformján május elején megkezdi a magyar részvények kereskedelmét.

2012. április 19. csütörtök, 22:05

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

A magyar befektetők számára egy új kereskedési lehetsőég nyílik meg májustól, miután CFD formájában is kereskedhetnek majd magyar részvényekkel − tudta meg a Napi Gazdaság. Ráadásul nemcsak a blue chipek, vagyis a legnagyobb forgalmú hazai részvények lesznek elérhetők a megszokottnál nagyobb tőkeáttétellel, CFD formájában, hanem olyan kisebb papírok is, mint a Danubius, Émász vagy éppen a Plotinus.

Mint Saághy Pál, az Equilor vezető üzletkötője a Napi Gazdaságnak elmondta, május első hetében indulhat meg a kereskedés a platformon a magyar papírokkal. A legnagyobb részvényekkel, az OTP-vel, Mollal, Richterrel, Telekommal tízszeres tőkeáttétel mellett lehet majd kereskedni, de ebbe a körbe tartozik várhatóan az Egis és az FHB részvénye is. A tőkeáttétel mértéke az egyes papírok likviditásától függ, így lesz 15, 25, illetve 50 százaléknyi letéttel kereskedhető termék is. Így 25 százaléknyi letét kell majd az Állami Nyomda, CIG, Danubius, Elmű, Émász, Pannergy, TVK, Zwack részvényei esetében. Kétszeres tőkeáttétellel, vagyis 50 százalékos letéttel lehet majd a tervek szerint Plotinus-, Graphisoft Park- és Rába-részvényeket vásárolni.

A CFD sajátosságainak megfelelően a tőkeáttételes pozíciók után kamatot számítanak fel, amit havonta számolnak el az ügyfelekkel. Shortolni is lehet a részvényeket, ám hogy pontosan melyeket, azt egyelőre még nem határozták meg véglegesen − nyilván a nagyobb forgalmú részvények esélyesebbek. Aki shortpozíciót vesz fel, az − a hazai gyakorlattal ellentétben − kamatot kap, ennek mértéke is később derül ki. Ez a gyakorlat meglehetősen befektetőbarátnak mondható a jelenleg piacon lévő konstrukciókhoz képest. Most ugyanis legjobb esetben nem kell kamatot fizetnie annak, aki részvényt shortol, vagyis kölcsönkér, ám a részvények eladásából felszabaduló pénz kamataiból egyáltalán nem részesül. Van olyan brókercég is, ahol a shortolásért is az ügyfélnek kell kamatot fizetnie.

Az Equilor az első időben azonnali részvény-, illetve BUX-kereskedést nem indít az internetes platformon, csak a részvény-CFD-k lesznek elérhetőek. A pozíciók egy külföldi partner segítségével valamelyik BÉT-szekciótagon keresztül lesznek lefedezve, vagyis kisebb utazást követően ugyan, de egyértelműen növeli majd a Budapesti Értéktőzsde forgalmát. A kereskedési idő a más tőzsdéken végzett CFD-ügyletekhez hasonlóan a BÉT szabad szakaszára korlátozódik, a nyitó és záró szakaszban nem lehet üzletet kötni.

A jutalék irányonként fél százalék lesz, amit külön számítanának fel (a korábban felmerült lehetőséget, hogy ilyen mértékű spreadet alkalmaznának, elvetették). Az irányonként félszázalékos jutalék Saághy Pál szerint versenyképes lesz a magyar határidős részvénypiacon, hiszen a brókercégek többsége a prompt kötés jutalékát, majd határidős jutalékot is kér a tőkeáttételes ügyletekért. Emellett itt a shortolásnak nem lesz időbeni korlátja, hiszen a CFD alapvetően egy lejárat nélküli termék. Ennek eredményeként nem kell csak egy napra, vagy egy hónapra előre gondolkodnia a befektetőnek. A CFD-kereskedés előnyeként említette még, hogy nem kell kontraktusmérethez igazodni, akár egy darab részvény is shortolható vagy longolható.

A jelenleg elérhető 4-5-szörössel szemben a tízszeres tőkeáttétel érdemben növelheti a kereskedési kedvet, ugyanakkor megfigyelők szerint még nem lépi át azt a határt, ahonnan a tőzsdézés már a szerencsejáték kategóriába kerülne.
A 2005 óta működő online rendszert azért bővítik, mivel az ügyfelek igénye volt, hogy az árupiaci termékek, devizák, külföldi indexek és részvények mellé azonos platformon lehessen magyar részvényekkel is kereskedni − mondta el az Equilor munkatársa. Ez lehetővé teszi, hogy ne kelljen a fedezetet külön számlákra elaprózni. Azt a pluszt, amit az ügyfél és az üzletkötő kapcsolata jelent, nem kívánják megszüntetni, továbbra is fenntartják a brókeren keresztüli kötés lehetőségét, így például a prompt részvénykereskedés továbbra is offline formában működik majd.

Saághy ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az online CFD-kereskedés csak azoknak az ügyfeleknek ajánlható, akik a kockázatkezelés terén megfelelő ismeretekkel rendelkeznek. Aki viszont helyén kezeli a tőkeáttételt, annak nagyon jó lehetőséget nyújthat a magyar részvénypiacon.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet