BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tolják a pénzt a magyar alapokba

Tovább érkezett a friss tőke szeptemberben a magyar befektetési alapokba, igaz, kisebb ütemben, mint egy hónappal korábban. A félelem alábbhagyott a magyar befektetők körében, már nem veszik ész nélkül a más devizákban befektető alapokat. A lejárt garantált alapokból a pénzek alacsony kockázatú termékekbe áramlottak.

2009. október 6. kedd, 14:35

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság cikke

A múlt hónapban 33,5 milliárd forinttal nőtt számításaink szerint a Bamosz adatbázisában szereplő 406 hazai befektetési alap vagyona. Ebből hétmilliárd forint friss tőke befektetésének eredménye, a többi 26,5 milliárd a nagyrészt ismét kedvező részvény- és kötvénypiaci árfolyamváltozások hatása. Bár ezek a számok jelentősen elmaradnak az augusztusi kiugró növekedéstől, jelzik, hogy folytatódott a júliusban megindult kedvező folyamat, az alapokba még mindig friss tőke érkezik. (A zártkörű alapok, amelyek adatait nem teszik közzé, tovább javíthatják még a képet.)

A devizában történő takarékoskodás mintha második hónapja alábbhagyott volna, most mindössze alig kétszázmillió jutott más országok devizáira a pozitív tőkeáramlásból. Valójában ennél is kevesebb, mert a statisztikát torzítja egy csak Lengyelországban forgalmazott, zlotyban denominált alap jelentős növekedése, a hazai befektetők valójában dollárban is és euróban is csökkentették befektetéseik értékét néhány százmillió forinttal.

Ha még inkább a számok mögé nézünk, ennek az oka pedig főleg abban keresendő, hogy több devizában jegyzett garantált alap járt le szeptemberben. Az új pénzek megint elsősorban a minimális kockázatú pénzpiaci és likviditási alapokat találták meg, az első húsz között azonban találunk még pár darab részvényalapot is, valamint mutatóban van egy rövid kötvényalap a lista elején és egy eurós ingatlanalap is.

A lista kellemetlenebb végén számos lejáró tőkevédett (garantált) alap sorakozik, amelyek vagy megszűntek, vagy nyílt végűvé alakultak ugyan, de ilyenkor a befektetők nagyobb része rendszerint szintén elviszi pénzét. A tőkeáramlás szempontjából utolsó húsz között akadnak még részvényalapok, kötvényalapok és pénzpiaciak is vegyesen. Néhány ingatlanalap még mindig zsugorodik, mások viszont kezdenek magukhoz térni.

Határozottan és folyamatosan növekszik az Erste forintos és eurós alapjának tőkéje. Az OTP Ingatlan mérete alapvetően csökkent eddig, de szeptemberben valami történt, végül 17 millió forint nettó befektetés jutott az alapra a hónap során. Közelebbről megnézve az idősorokat, volt nála egy 1,3 milliárd forintos ugrás szeptember 11-én, így valószínűsíthető, hogy a távozó kisbefektetők helyét egy nagybefektető vette át.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet