Az OTP 400 milliárd, az FHB 120 milliárd forint összegű hitelhez jut, amelyből az OTP 200 milliárdot vállalkozásokhoz köteles kihelyezni. A hitelek kockázatát és tőkeszükségleteit a bankok vállalják. Az állam a felügyelő bizottságokba és audit-bizottságokba egy-egy tagot delegál, akik felügyelik a hitelkihelyezéseket. A hitelek piaci kamatozásúak lesznek, de a két bank csak minimális tőkeköltséget számol fel a benchmark plusz 250 bázispontos kamatra (Magyarország kockázati felára ennek duplája körül van).
A hitelek hároméves futamidejűek lesznek - derült ki a Pénzügyminisztérium sajtótájékoztatóján. Erre a közelmúltban módosított államháztartási törvény ad lehetőséget, amelynek értelmében a Magyarország területén székhellyel rendelkező hitelintézetek juthatnak kölcsönhöz.
A külföldi anyabankok leánybankjai nem tervezik hitelezési tevékenységük szűkítését. Erről Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter több Magyarországon érdekelt hitelintézet vezetőjével tárgyalt. A kölcsön forrását a nemzetközi szervezetektől (Európai Unió, IMF) származó 20 milliárd euró biztosítja.
A most körvonalazott konstrukció jóval kedvezőbb a bankok és részvényeseik számára, mint az eddigi, a bankok hitelezési tevékenységét segíteni hivatott csomagok, tervezetek voltak, hiszen az állam minimális beleszólást kér a bankok működésébe a hitelért cserébe. Az egy-egy felügyelő bizottsági, illetve audit-bizottsági tag delegálása inkább csak jelképesnek tekinthető, s ellenőrző funkciót jelent.
