BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pánik a világ tőzsdéin - mi jöhet ezután?

Elemzői körképünkből kiderül, hogy a szakemberek nem várnak összeomlást a világ tőzsdéin, hangsúlyozzák azonban, hogy a korábbi szinte töretlen emelkedést követően már mindenképpen érett egy korrekció.

2007. február 28. szerda, 13:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tegnapi napon jelentős, fejlett és feltörekvő részvénypiacokra egyaránt kiterjedő zuhanásnak lehettek tanúi a befektetők. A rendkívül pesszimista hangulat kapcsán Miró József, az Erste részvénystratégája hangsúlyozza, hogy a korrekció már nagyon érett, különösen a fejlett piacok elmúlt hónapokban bemutatott szinte töretlen emelkedésének fényében.

Egy-két hétig eltarthat a korrekció

Miró József várakozása szerint a korrekció a következő egy-két hétben is folytatódni fog. A szakember ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a BÉT-en várhatóan nem kell nagyobb esésre számítani, mint az említett Dow Jones indexben. Ennek részben az lehet a magyarázata, hogy várhatóan azokon a piacokon és azokban a részvényekben lesz nagyobb mértékű a visszaesés, ahol korábban lendületesen emelkedtek az árfolyamok. A tengerentúlon is elsősorban azok a részvények estek nagyot tegnap, melyek korábban felülteljesítették a piacot. Ez a jelenség a BÉT-en is megfigyelhető volt, az alulteljesítő Richter és Egis keddi negatívuma százalékosan nem érte el a BUX veszteségét, jelentősen zuhantak viszont a korábban szinte naponta új éves csúcsot felállító részvények, a Rába és Synergon.

Hossz után bessz - Budapesten is

Miró József arra számít, hogy a következő 5-10 tőzsdei napon folytatódik a korrekció, az esés üteme azonban a szakember várakozása szerint lassulni fog. A magyar részvények kapcsán megjegyzi, hogy a közepes kapitalizációjú papírok korábbi emelkedése nagyrészt megalapozott volt - bár az utóbbi hetekben már kissé túlfűtötté vált -, és a korrekciót követően ezek a részvények jó eséllyel újra erősödésnek indulhatnak. A vezető részvények esetében sem lehet túlértékeltségről beszélni, így a szakember szerint ezekben a papírokban is érdemes lesz vételben gondolkodni.

Kötvénypiac, részvénypiac

Az elemző egy első ránézésre talán nem nyilvánvaló jelenségre is felhívja a figyelmet. Tegnap a tengerentúlon a befektetők nagy mennyiségben vásároltak kötvényeket, aminek következtében a kötvényárfolyamok emelkedésnek, a hozamok pedig esésnek indultak. A csökkenő hozamok pedig felértékelik a társaságok jövőbeli nyereségét, így növelik a cégek értékét is. Ez az értéknövekedés a szakember számításai szerint mintegy öt százalékosra tehető, ami a következő hetekben támaszt adhat a részvényárfolyamoknak.

Csak óvatosan a kisebb papírokkal!

Nem számít részvénypiaci összeomlásra Szatmári Tamás, a Raiffeisen üzletkötője, a szakember hangsúlyozza, hogy a piacok az elmúlt hónapok emelkedése során túlvetté váltak, így szinte elkerülhetetlen volt egy kijózamító esés. Szatmári kiemeli, hogy a mai amerikai kereskedésre érdemes lesz odafigyelni, egy komolyabb emelkedés csökkenthetné a tegnapi nap után kialakult befektetői pesszimizmust - az amerikai határidős indexek jelenleg közel egy százalékos pluszt mutatnak. Összességében a szakember rövid, maximum egy-két hetes korrekcióra számít.

A BÉT kapcsán a szakember hangsúlyozza, hogy az említett kijózanító esés elsősorban a közepes kapitalizációjú papírokat érintette - Fotex 8,2 Synergon 6,0 Rába 5,9. Szatmári Tamás rámutat, hogy az alapvetően magasabb kockázatú részvények hónapok óta nem mutattak be jelentős árfolyamesést, aminek következtében a befektetők egy része talán elfeledkezett ezen részvények magasabb kockázatáról. A szakember szerint a következő hetekben, hónapokban nem folytatódik a korábbi lendületes drágulás a közepes kapitalizációjú papírok piacán, míg a blue chipekre érdemes lehet odafigyelni.

Fontos makroadatok jönnek

Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője szerint a korrekció még jó pár napig eltarthat, minden rezdülésre figyelnek a befektetők, ami a jelenlegi feszített árazásnál különösen veszélyes. Fontosak a szerdai amerikai makroadatok, mert ez további útmutatást adhat. A jövőt tehát nehéz megjósolni, de annyi bizonyosan kiderül az elemzői véleményekből, hogy egy kiadós korrekció az elmúlt időszak emelkedését követően senkit sem lepne meg igazán. Igazi pánik nélkül is van tehát bőven tere az esés folytatódásának, ami akár már az eddig viszonylag csendes magyar piacra is komoly hatással lehet.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet