BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mit vegyünk a BÉT-en? - tanácsok a szakértőtől

Egyelőre semmit, a legjobb lesz, ha kivárjuk az esés végét.

2007. február 28. szerda, 12:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar tőzsdére iránytalan mozgás, és jelentős bizonytalanság volt jellemző az elmúlt hónapban, jelenleg pedig középtávú vétel szempontjából egy-két közepes kapitalizációjú papírt leszámítva siralmas a kép - véli Rácz Balázs, a Bridge Wealth Management szakértője a technikai elemzés eszköztárát fölhasználva.

Iránytalan oldalazás

A BUX a februárt gyakorlatilag iránytalan oldalazással töltötte, az index egy szűk sávban, 23 500 és 24 500 pont között mozgott. Rácz Balázs az ilyen oldalazások kapcsán hangsúlyozza, hogy amennyiben a sávos mozgás előtt stabil trend figyelhető meg, abban az esetben a rövid pihenőket általában a megelőző trend irányában történő pozíció felvételére érdemes fölhasználni. Ebben az esetben viszont a BUX-ban nem volt stabil, lendületes középtávú trend korábban sem, így a mostani bizonytalan helyzetben érdemes kivárni.

Ehhez hozzájárul még a tegnapi napon rendkívül pesszimistává váló befektetői hangulat is, aminek kapcsán a szakember ismét csak arra mutat rá, hogy jelenleg néhány közepes kapitalizációjú papírt leszámítva nem érdemes vételben gondolkodni a BÉT-en. Az indexben jelenleg az említett két szélsőértékre, a 23 500 és a 24 500 pontra érdemes figyelni, ha ezt a sávot elhagyja az index, akkor azt követően tartósabb mozgás következhet.

Alulteljesítő a Mol és a Richter

A blue chipek közül a Mol és a Richter középtávon - 5-6 hónap - továbbra is alulteljesítő, tehát az elmúlt hónapokban kevesebbet emelkedett, mint a piac egésze, vagyis a BUX. Az olajpapír hétfőn és múlt hét pénteken jelentősen drágult, és a 21 100 forintos ellenállás áttörésével rövidtávon emelkedő trendbe került, tegnap azonban visszaesett az árfolyam a lényeges szint alá. A szakember mindezek fényében a rövidtávra vételi pozíciót nyitó befektetőknek zárást javasol, a Mollal nem rendelkező befektetők számára pedig azt, hogy egyelőre ne gondolkozzanak vételben az olajpapírok piacán.

A Richter és az Egis esetében Rácz Balázs kiemeli, hogy a részvények továbbra is középtávú eső trendben vannak, így egyelőre nem érdemes vételt tervezni. Támaszt a Richter esetében 38 600 forint jelenthet, míg ellenállásként a 40 750 forintos szintet lehet megnevezni.

Már az OTP sem a régi

A Magyar Telekom esetében a szakember hangsúlyozza, hogy a korábbi középtávú emelkedő trend, melynek során 800 forintról 1050-ig drágult a papír megakadt, így nem javasolja vételi pozíció nyitását.

Az OTP, ami az elmúlt hónapokban a legerősebb blue chip volt hasonló cipőben jár, a részvény korábbi lendületes emelkedése megakadt a 8900 forintos ellenállásnál. Amíg ezt a szintet nagy forgalommal nem viszi át az árfolyam, addig nem érdemes vásárolni középtávra.


Mi a helyzet a kisebb papírokkal?

A közepes kapitalizációjú papírok közül a Rábára és a Pannonplastra lehet érdemes odafigyelni. A gépgyártó esetében Rácz Balázs a vételi pozícióban lévő befektetőknek tartást javasol. A szakember megjegyzi, hogy a jelenlegi esés valószínűleg vételi alkalom lesz a papír piacán, melynek során az 1350 forint környéke jelenthet támaszt. A mostani pánikhangulat után, akkor lesz érdemes vásárolni, ha az árfolyam egy alacsonyabb forgalmú konszolidáció után növekvő forgalommal ismét emelkedni kezd.


A Pannonplast esetében ugyancsak az mondható el, hogy a részvény stabil középtávú trendben van, így a következő hónapokban nagyobb valószínűséggel fog erősödni, mint gyengülni. A mostani rendkívül pesszimista hangulatban a korábban áttört 4200 forintos ellenállás alá esett az árfolyam, ez azonban még nem jelenti a középtávú emelkedő trend végét. A középtávú trendet 4000 forintos támasszint elesése törné meg, a vételi pozíciót hónapok óta tartó befektetőknek ezen szint elesése esetén lehet érdemes zárni.

Nagyon beleadtak a Fotexbe

A Fotex esetében a szakember kiemelte, hogy a részvény árfolyama a 800 forint fölötti konszolidációból lefelé indult el, aminek következtében a vételi pozíciók zárása javasolt. A Synergon esetében a zuhanás ellenére él a középtávú emelkedő trend, aki több hónapja tartja a részvényt, annak az 1270 forintos támasszintre érdemes figyelni. A Danubius is középtávú emelkedő trendben van, itt a vételben a 8000 forintos ellenállás áttörése esetén érdemes gondolkodni.

Összességében tehát elmondható, hogy az elmúlt egy hónap iránytalan mozgása, és a tegnapi napon pesszimistává váló befektetői hangulat fényében egyelőre nem érdemes vásárolni a vezető részvényekből, és a korábban felülteljesítő közepes kapitalizációjú papírok esetében is a kivárást érdemes választani.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet