Fotó: Tibor Olah/EPA
Mol negyedik negyedéves számai bár kiábrándítóak lettek, a vártnál gyengébb teljesítmény részben egyszeri tételeknek, részben pedig a szinte minden tekintetben kedvezőtlenné váló iparági környezetnek volt betudható - hangsúlyozza Herczenik Ákos, a Raiffeisen részvénypiaci elemzője.
Magnolia opció
Az olajtársaság nettó profitjának feleződéséhez - a tavalyi 52,3 milliárd forint után 24,5 milliárd a negyedik negyedévben - a három évente esedékes finomítói leállás, az olaj és a dollár gyengülése, a finomítói marginok csökkenése és a bányajáradék növekedése járult hozzá, továbbá rontotta az eredményt a Magnolia opció átárazása miatti pénzügyi veszteség is.
Gyakorlatilag nem volt olyan külső tényező, ami segítette volna a társaságot, éppen ezért az elemző szerint az olajtársaság megítélésében nem ezt a negyedévet kell alapul venni. Herczenik Ákos szerint a negatív elemek többségét a piac már beárazta az elmúlt hónapokban - az árfolyam december közepe óta több mint tíz százalékkal csökkent - így a szakember a jelenleg kedvezőtlen piaci hangulat ellenére nem vár jelentős eladói hullámot a következő hetekben. A jelenlegi árszinten a lefelé mutató kockázatok már korlátozottak, így a mai jelentősnek mondható esést követően se föl se le lehet a piac reakciója.
Kedvező kilátások
Hosszabb távra tekintve a szakember hangsúlyozza, hogy a piaci környezet valószínűleg javulni fog a következő negyedévekben, a második félévben Herczenik Ákos az olajárak emelkedésére számít. Jelentős felértékelődés ugyanakkor egészen addig nem valószínű, amíg a társaság nem valósít meg egy nagyobb akvizíciót - például az INA megszerzése.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője a mai sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban, miszerint az első negyedévben jobbak lesznek a külső piaci körülmények, hangsúlyozza, hogy a javulás egyelőre minimálisnak tekinthető, amely alapján nem várható a 45 milliárd forintos negyedik negyedéves üzemi eredmény jelentős emelkedése. A szakember rövid távon nem lát olyan katalizátort, ami jelentősen megnövelné a Mol eredményét. A petrolkémiai üzletág ugyan továbbra is jól teljesíthet, melynek viszonylagos alacsony súlya azonban nem ellensúlyozhatja a finomítói és kitermelési környezetben bekövetkezett romlást.
30 ezer forint feletti stratégiai érték
A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Mol piacán egyelőre nincsenek nagy eladók, így - amennyiben valamely nagy befektetési bank nem jelenik meg eladóként - rövid távon nem valószínű jelentős esés. A szakember rámutat, hogy utoljára 2004 első felében volt összességében hasonló a piaci környezet és 2004 második felében lépte át a papír a 10 ezres árfolyamszintet. Azóta a társaság értékesítette a gázüzletágat, és jelentős mértékben, részvényenként mintegy 4000 forinttal növelte a nettó készpénz pozícióját.
Meggyőződése ugyanakkor, hogy az olajpapír stratégiai értéke 30 ezer forint fölött van, és 2009 után valahol ezen árszint közelében egy nagyobb piaci szereplő fölvásárolhatja a Molt. (Ez persze hosszú távú várakozás, hatása a 2007 februári árfolyamra nemigen van.)
20 ezer forint a határ
Az elemző kiemeli, hogy jelentős akvizíció hiányában rövid távon az olajpapírban nincs jelentős emelkedési potenciál sem, az idei évben nem valószínű, hogy kontrollt tud szerezni az INA-ban, kisebb, felfuttatásra váró oroszországi mezők megvétele pedig csupán 2-3 év elteltével növelhetik érzékelhetően az olajipari csoport eredményét. Sarkadi Szabó Kornél húszezer forint fölött eladást, húszezer alatt tartást javasol. Az olajpapír kevéssel három után 2,1 százalékos mínuszban, 19 875 forinton forgott.
