BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Miért drágulnak a magyar gyógyszerpapírok? - szakértői kommentár

Meglepőnek tűnik a gyógyszercégek szerdai tőzsdei erősödése, hiszen az utóbbi időben inkább negatív hírek láttak napvilágot a vállalatok szempontjából.

2006. október 4. szerda, 12:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Részvényelemzők szerint világosan látható, hogy a kormány mindenképpen a jelenleginél nagyobb összeget szeretne kapni a gyógyszercégektől, ám a pontos koncepció még nem látható. (Ma egy túlértékesítés esetén fizetendő gyógyszeradó bevezetéséről írt a Világgazdaság.) A Richter és az Egis mai erősödése alacsony forgalom mellett következett be, így azért messzemenő következtetéseket egyelőre nem lehet levonni.

A szóban forgó befizetés összegét egyelőre nem lehet kikalkulálni, ezért ez kockázati faktor jelent. A másik, jelentősebb negatív tényező, hogy az olajár jelentős csökkenése miatt az orosz gazdaság növekedés lassulhat, így apadnak a költségvetési bevételek. Ez hatással lehet az ottani gyógyszerpiacra is, ami érzékenyen érintheti a magyar cégeket, mivel bevételükben jelentős szerepet játszik az Oroszországban elért forgalom. A szakértő szerint az említett tényezők miatt óvatosan kell kezelni e papírokat, ezért kissé váratlan, hogy a gyógyszerpapírok erőteljes erősödést mutatnak a börzén.

Piaci megfigyelők szerint egyelőre nem szabad konkrétumként kezelni a megszellőztetett a gyógyszer-gazdaságossági törvény tervezett pontjait. Abban egyetértés van, hogy a gyógyszerkassza kiadásait több helyen meg kell fogni, ennek hogyanjával és mikéntjével kapcsolatban azonban még nincs konkrét elképzelés. Bármilyen komoly reform megvalósításához először adatbiztonságra van szükség, ami komoly informatikai fejlesztéseket igényel - vélik a szakértők. Az első és legfontosabb lépés az, hogy pontosan mérhető legyen, honnan hova megy a pénz. Szakértők szerint először meg kell teremteni a névre szóló tébészámla-rendszert, amíg ez nem valósul meg, addig bármilyen átfogó egészségügyi reform megvalósítása lehetetlen. Pontosan ezért gondolják a szakértők, hogy a törvényben említett intézkedéseket januártól nem fogják tudni bevezetni.

A mostani kormányzatban megfigyelők több elszántságot látnak, a jelenleginél azonban nagyobb lendületre lenne szükség. Ha egy olyan viszonylag mérsékeltnek tekinthető reformot, mint a patikaprivatizációt sem sikerül keresztülvinni, akkor az átfogó, önkormányzatokat is érintő intézkedések megvalósítása sem fog egyszerűen menni.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet