A NAPI Gazdaság cikke
A Merck magyarországi leányvállalata, az MSD Kft. iparjogvédelmi lépés érdekében eljárást kezdeményez amiatt, hogy két generikus gyógyszergyártó még szabadalom alatt lévő medicinát hozott forgalomba Magyarországon. A napokban a Richter Gedeon és a Teva kedden közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy két új, a csontritkulás kezelésére szolgáló generikummal lépnek a piacra, amelyek 30 százalékkal olcsóbbak az eddig kapható organikus gyógyszereknél. Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója egy kérdésre válaszul elmondta, nem lepődnének meg, ha az új generikus készítmény kapcsán perelnék a társaságot, mert a jogi úttal rendre megpróbálkoznak egyes originális gyártók. Utalt ara is, hogy az efféle perekben Magyarországon a bíróságok kivétel nélkül a Richternek adtak igazat. (A közelmúltban elvesztett japán perben a Richter fordított, felperesi pozícióban volt.)
A készítményeket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) felvette a tb által támogatott medicinák listájára. Ezt követően a Merck jelezte, hogy érvényes szabadalma van a hatóanyagra, ezért jogi lépéseket tesz.
„Vállalatunk elkötelezett híve az Egységes Gyógyszer Piac európai alapelvének, ami azt jelenti, hogy a tagországok messzemenően figyelembe veszik az eredeti készítményre vonatkozó szabadalmi védelmet annak teljes lejártáig, ezután viszont a generikus készítmények elterjedése alacsonyabb áruk miatt módot ad arra, hogy a társadalombiztosítási rendszerek újabb eredeti molekulákat tudjanak befogadni” – olvasható az MSD közleményében. Ám ameddig a szabadalmi jogok érvényesek, ezt a cég minden rendelkezésre álló eszközzel meg kívánja védeni. Ezért, mint azt Vajda András, a Merck magyarországi illetékese a NAPI Gazdaságnak elmondta, bírósági úton kívánják jogaikat érvényesíteni.
A Richter erről még hivatalosan nem értesült, ezért nem is kommentálják a történteket. Mint azt Beke Zsuzsa szóvivő elmondta, úgy gondolják, jogszerűen léptek piacra, a hatóanyagokat saját, független eljárás alapján használják. A gyógyszerek forgalmát ugyanakkor nem érinti az ügy, az OEP nem hivatott vizsgálni a szabadalmi jogokat, mert csak a tb-körbe való befogadásról dönt, a forgalomba hozatalt az OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) engedélyezi. Az OGYI viszont nem vizsgál szabadalmi jogokat, a gyártónak ugyanis egy úgynevezett szabadalmi nyilatkozatot kell aláírnia, amelyben kijelenti, hogy a készítmény jogtiszta. Ezért, mint azt lapunk megtudta, az OGYI csak egy bírósági döntés után vizsgálná felül a forgalomba hozás jogosságát.
