A vita alapja többek között, hogy államilag ellenőrzött tevékenység legyen-e a kockázati és magántőke-befektetés, és ha igen, akkor azt a PSZÁF ellenőrizze-e.
A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (MKME) szerint célszerű lenne minden olyan esetben kikötni a felügyeleti jogosítványait, amikor egy kockázati tőketársaság vagy alap befektetői között olyan szervezetek is vannak, amelyeket a PSZÁF egyébként is felügyel. (Ezek között szerepelhetnek biztosítók és nyugdíjpénztárak.)
A törvénymódosítás egy másik pontja a kockázati tőketársaságokba és alapokba befektetők körének kibővítése lenne a biztosító társaságokkal és nyugdíjpénztárakkal, ugyanis számukra a befektetéseik irányát meghatározó hatályos jogszabályok tiltják az ilyen jellegű invesztálást.
A PM szeretné eltörölni az alapok és a társaságok adókedvezményét, míg az MKME szeretné, ha nem az alapok és társaságok adóznának, hanem egyenesen az azokba befektetők, akik közül a magyarok adókedvezményeket kaphatnának. Tzvetkov Julián , az MKME elnöke úgy véli, további egyeztetéseket követően nyárra alakulhat ki konszenzus a kérdésben a felek között.
Az elmúlt félévben érezhetően felpörgött a tőkebefektetés mind Amerikában, mind Európában, ami ez év végére nálunk is éreztetheti hatását. Az EU-csatlakozás hosszabb távon a versenyhelyzet, és az így megnövekvő tőkeigény miatt pörgetheti fel az ilyen tőkebefektetéseket.
