A Mol Rt. pénteken bejelentette, hogy 3 milliárd forintért eladta a Nitrogénművek Rt.-ben lévő 59,38 százalékos tulajdonrészét. A magyar műtrágyagyártás meghatározó szereplője a piac másik főszereplője, a Tiszamenti Vegyiművek fő tulajdonosának érdekkörébe tartozó Bige Holding Invest Kft.-hez került, immáron teljes egészében, mert a Mollal együtt a Norsk Hydro mint kisebbségi tulajdonos is eladta tulajdonrészét.
A gazdaságilag nem túl jó helyzetben levő, a keleti gyártók támasztotta verseny által erősen sújtott, a Norsk Hydróval eddig közösen működtetett műtrágyagyártó eladásáról már régóta folytattak tárgyalásokat az olajcégnél. Korábban szó volt arról is, hogy a többségi állami tulajdonban levő norvég vállalatcsoport venné meg a tulajdonrészt, ez azonban később lekerült a napirendről. A Bige Holding ezután jött a képbe mint logikus vevő, a magyar piac másik főszereplője.
A Mol Rt.-nek mintegy 2,6 milliárd forint rendkívüli eredményt hoz az üzlet, ami feltehetően a következő negyedéves eredménykimutatások valamelyikében jelentkezhet. A társaság könyveiben a most 3 milliárd forintért (12 millió dollár) értékesített 59,38 százalékos részvénycsomag ugyanis a tavaly december 31-i állapot szerint 388 millió forint értéken szerepelt. A vételárról korábban ennél magasabb összegű becslések jelentek meg. Az ügylet lebonyolításához és a vételár befolyásához azonban előbb meg kell várni a Versenyhivatal hozzájárulását is, így egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan melyik negyedéves eredményt növeli az összeg.
A hazai műtrágyagyártók helyzete nem mondható túlságosan rózsásnak. Az itthoni felhasználás például jelentősen csökkent az elmúlt évtizedben. Emellett az orosz gyárakkal is komoly harcot kell vívni, mivel az aránytalanul olcsó földgáz miatt lényegesen alacsonyabb árakkal lépnek piacra, mint a magyar vállalatok. Ezért az elmúlt években a termelők elsősorban az Oroszországból érkező műtrágyát részesítették előnyben. A helyzet Nyugat-Európában sem sokkal jobb, ott több esetben úgy nyilatkoztak a cégek, hogy az említett nehézségek miatt a műtrágyaipar a túléléséért küzd. Magyarországon az 1999 elejétől érvényben levő piacvédelmi intézkedés sem volt képes megállítani ezt a folyamatot, a nagyfogyasztók esetében érvényesített 43 százalékos külön gázáremelés pedig nyilván nem segített a helyzeten.
A Nitrogénművek Rt. az egyetlen saját ammóniabázissal rendelkező nitrogénműtrágya-gyártó Magyarországon. A társaság egyben a legnagyobb hazai ipari vevője a Molnak, évi 400-450 millió köbméter földgázt vásárol. A Mol közlése szerint a Nitrogénművek a jövőben is szerződéses kapcsolatban fog állni az olajtársasággal, továbbra is a Moltól vásárolja majd a földgázt, ami éves termelési költségeinek több, mint felét, az anyagköltségnek több, mint 70 százalékát teszi ki.
