BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stratégiai részvényvásárlásba kezd a Mol

A Mol pénteken tőzsdezárás után bejelentette, hogy megbízást adott legfeljebb 9,8 millió saját részvény vásárlására. Indoka, hogy az igazgatóság megítélése szerint a jelenlegi árfolyam nem tükrözi a társaság fundamentális értékét és eredménytermelő képességét, de egy komolyabb részvénypakett a regionális terjeszkedés során is jól felhasználható. Elemzők szerint a Mol ezzel egy újabb szakmai befektető vásárlásait is igyekszik megelőzni.

2002. augusztus 4. vasárnap, 16:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol Rt. pénteken tőzsdezárás után bejelentette, hogy megbízást adott az alaptőke maximum tíz százalékát képviselő, vagyis legfeljebb 9 millió 840 ezer darab saját részvény vásárlására. Az igazgatóságnak egy korábbi közgyűlési felhatalmazás alapján van lehetősége – az egyébként a törvényben is meghatározott – tízszázalékos mértékig saját papírok vásárlására. Az olajcég azonban eddig – a menedzsmentopciós célokat szolgáló vételeken kívül – még nem élt ezzel a lehetőséggel. A társaság megítélése szerint egyébként a Mol jelenlegi tőkeszerkezete és pénzügyi helyzete lehetővé teszi, hogy a saját részvények vásárlását meglévő forrásaiból finanszírozza.
A pénteki bejelentés természetesen nem azt jelenti, hogy a Mol azonnal meg is kezdi a vételeket. A közlemény szerint a vásárlásra olyan időszakokban kerül majd sor, amikor az olajtársaság megítélése szerint részvényei jelentősen alulértékeltek a társaság fundamentális értékéhez és jövedelemtermelő képességéhez viszonyítva. Ez a lényegében szabadon értelmezhető megállapítás vonatkozhat a jelenlegi árszint fenntartására vagy védelmére, a sokat tapasztalt befektetők azonban akár egy a gyorsjelentés közzététele előtti óvintézkedésnek is értékelhetik.
Vágó Attila, a Concorde elemzője szerint a legvalószínűbb, hogy védelmi intézkedésről van szó, vagyis a Mol meg akarja előzni, hogy – mint azt közel két éve az OMV már megtette – a túl alacsony árfolyamon újabb jelentős pakettet vásároljon fel egy szakmai befektető. A védekezés mellett azonban egyúttal másra is jó lehet egy jelentősebb sajátrészvény-csomag. Amint a társaság közleménye is hangsúlyozza, ezzel a Mol egy olyan sajátrészvény-állományt hoz létre, amelyet a regionális tranzakciók során gyorsan és rugalmasan tud felhasználni, és ezáltal tovább javulnak a társaság esélyei a regionális konszolidációs folyamatban.
Eszerint a társaság vezetése úgy gondolja, hogy egy ilyen tranzakció esetén nagyobb vonzerőt jelenthet egy Mol-részvénypakett, mint a keményvaluta. A részvények felhasználására elsősorban az INA privatizációjánál, illetve a Mol lengyel terjeszkedése során nyílhat lehetőség. Nem zárható ki, hogy a részvényvásárlás lehetőséget ad az olajtársaságnak az ÁPV Rt.-nél levő, 0,4 százalékos pakettje (csaknem 400 ezer részvény) „biztos kezekbe” navigálására is. (A csomag márciusban vándorolt az MFB-től az ÁPV Rt.-hez, s stratégiainak aligha minősül, hiszen a 25 százalék plusz egy szavazatot képviselő részen felüli.) A bejelentés egyúttal verbális intervenciónak is alkalmas, és minden bizonnyal a vásárlások megindulásától függetlenül is jótékony hatással lesz a részvény árfolyamára.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet